Desítky milionů na provoz IZIP končí u jiných firem

peníze, euro

Desítky milionů korun, které Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) posílá na provoz elektronických zdravotních knížek IZIP, končí u společností, jež s knížkami nemají nic společného. Ukázal to audit, který si VZP dala zpracovat.

Výsledky zveřejnil server Aktuálně.cz, účetnictví společnosti prý obsahuje řadu nepřesností. Podle serveru Týden.cz je IZIP prázdná schránka bez ceny, všechna autorská práva převedla jiné firmě. Zástupci IZIP se k výsledkům auditu nevyjádřili.

Audit měl rozptýlit či potvrdit pochybnosti, které se kolem projektu v poslední době objevily. VZP jeho výsledky projedná v pondělí, podle některých členů správní rady by však v projektu elektronických zdravotních knížek neměla pokračovat.

Auditoři zjistili, že IZIP se zbavila autorských práv letos v srpnu, tedy v době, kdy správní rada VZP začala vážně hovořit o konci projektu, napsal Týden.cz. Podobně firma naložila s právy k Portálu VZP.

Autorská práva převzala firma Uniqsol, ve správních a dozorčích radách obou firem jsou podle auditorů stejní lidé. Týden.cz píše o střetu zájmů, auditoři o zcizování majetku. Uniqsol je jedním z hlavních dodavatelů IZIP. Za devět měsíců roku získal od IZIP 21,4 milionu korun.

Podle Aktuálně.cz z auditu vyplývá, že devět milionů korun skončilo letos u majitelů advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný a spol., která pro IZIP zajišťuje právní služby, téměř 3,5 milionu získala firma Total Brokers Partners a dva miliony soukromý Český národní symfonický orchestr. Za co IZIP platil, není podle auditu jasné. Desítky milionů směřovaly také do dvou spřátelených firem, které jsou s IZIP personálně propojeny.

Pochybnosti vzbuzuje podle auditorů i mimořádná platba 64 milionů pro společnost MD Access k 31. srpnu 2011 za vedení zdravotních knížek. „K této fakturaci nebyl rozpis poskytnutých služeb,“ uvedli auditoři.

Server uvedl, že manažeři IZIP si podle auditu v posledních měsících vypláceli mzdy kolem 100.000 korun. „Kdyby systém generoval nějaké úspory, tak budiž. Tři měsíce se ale mluví o konci, a tady se vesele odměňuje,“ řekl Aktuálně.cz člen správní rady VZP a poslanec Jiří Rusnok (VV).

Účetnictví společnosti navíc obsahuje řadu nepřesností, některé smlouvy nemají stanoven horní limit ceny nebo se fakturuje v jiné částce, než vyplývá ze smlouvy, píše se v dokumentu.

Mluvčí IZIP Marek Kuřina na dotazy Aktuálně.cz nereagoval. Europoslanec ODS a donedávna i jeden z majitelů IZIP Miroslav Ouzký už dříve řekl, že všechny peníze z VZP byly použity na provoz a rozvoj společnosti.

Člen správní rady VZP Michal Sojka se netajil tím, že z projektu, který stál VZP za deset let přes 1,8 miliardy korun, by pojišťovna měla vycouvat, a to bez ohledu na to, co bude ve zprávě auditora.

Pochybnosti kolem projektu vzbudily zprávy o tajemném investorovi, pro kterého švýcarská společnost eHI eHealth International získala 49 procent akcií IZIP. VZP k dosavadním pěti procentům dokoupila za nominální hodnotu 46 procent akcií, aby získala majoritu. Na účet advokátní kanceláře složila VZP 1,104 milionu korun.

ČTK ve středu zjistila, že utajovaným investorem je nadnárodní společnost Asseco Central Europe. Slíbila prý investovat do českého zdravotnictví miliardy korun. Systém chce rozšířit i do dalších zemí EU.

Tiskové vyjádření společnosti IZIP najdete ZDE.

Ohodnoťte tento článek!