Přejít na obsah

Desítky milionů na provoz IZIP končí u jiných firem

zpět
18.11.2011
peníze, euro
zvětšitpeníze, euroZdroj: kunst-fuer-alle.de

peníze, euro | Zdroj: kunst-fuer-alle.de

 

Desítky milionů korun, které Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) posílá na provoz elektronických zdravotních knížek IZIP, končí u společností, jež s knížkami nemají nic společného. Ukázal to audit, který si VZP dala zpracovat.

Výsledky zveřejnil server Aktuálně.cz, účetnictví společnosti prý obsahuje řadu nepřesností. Podle serveru Týden.cz je IZIP prázdná schránka bez ceny, všechna autorská práva převedla jiné firmě. Zástupci IZIP se k výsledkům auditu nevyjádřili.

Audit měl rozptýlit či potvrdit pochybnosti, které se kolem projektu v poslední době objevily. VZP jeho výsledky projedná v pondělí, podle některých členů správní rady by však v projektu elektronických zdravotních knížek neměla pokračovat.

Auditoři zjistili, že IZIP se zbavila autorských práv letos v srpnu, tedy v době, kdy správní rada VZP začala vážně hovořit o konci projektu, napsal Týden.cz. Podobně firma naložila s právy k Portálu VZP.

Autorská práva převzala firma Uniqsol, ve správních a dozorčích radách obou firem jsou podle auditorů stejní lidé. Týden.cz píše o střetu zájmů, auditoři o zcizování majetku. Uniqsol je jedním z hlavních dodavatelů IZIP. Za devět měsíců roku získal od IZIP 21,4 milionu korun.

Podle Aktuálně.cz z auditu vyplývá, že devět milionů korun skončilo letos u majitelů advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný a spol., která pro IZIP zajišťuje právní služby, téměř 3,5 milionu získala firma Total Brokers Partners a dva miliony soukromý Český národní symfonický orchestr. Za co IZIP platil, není podle auditu jasné. Desítky milionů směřovaly také do dvou spřátelených firem, které jsou s IZIP personálně propojeny.

Pochybnosti vzbuzuje podle auditorů i mimořádná platba 64 milionů pro společnost MD Access k 31. srpnu 2011 za vedení zdravotních knížek. „K této fakturaci nebyl rozpis poskytnutých služeb,“ uvedli auditoři.

Server uvedl, že manažeři IZIP si podle auditu v posledních měsících vypláceli mzdy kolem 100.000 korun. „Kdyby systém generoval nějaké úspory, tak budiž. Tři měsíce se ale mluví o konci, a tady se vesele odměňuje,“ řekl Aktuálně.cz člen správní rady VZP a poslanec Jiří Rusnok (VV).

Účetnictví společnosti navíc obsahuje řadu nepřesností, některé smlouvy nemají stanoven horní limit ceny nebo se fakturuje v jiné částce, než vyplývá ze smlouvy, píše se v dokumentu.

Mluvčí IZIP Marek Kuřina na dotazy Aktuálně.cz nereagoval. Europoslanec ODS a donedávna i jeden z majitelů IZIP Miroslav Ouzký už dříve řekl, že všechny peníze z VZP byly použity na provoz a rozvoj společnosti.

Člen správní rady VZP Michal Sojka se netajil tím, že z projektu, který stál VZP za deset let přes 1,8 miliardy korun, by pojišťovna měla vycouvat, a to bez ohledu na to, co bude ve zprávě auditora.

Pochybnosti kolem projektu vzbudily zprávy o tajemném investorovi, pro kterého švýcarská společnost eHI eHealth International získala 49 procent akcií IZIP. VZP k dosavadním pěti procentům dokoupila za nominální hodnotu 46 procent akcií, aby získala majoritu. Na účet advokátní kanceláře složila VZP 1,104 milionu korun.

ČTK ve středu zjistila, že utajovaným investorem je nadnárodní společnost Asseco Central Europe. Slíbila prý investovat do českého zdravotnictví miliardy korun. Systém chce rozšířit i do dalších zemí EU.

Tiskové vyjádření společnosti IZIP najdete ZDE.


Komentovat článek: Desítky milionů na provoz IZIP končí u jiných…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Desítky milionů na provoz IZIP končí u jiných…

Komentáře

dalších 5 komentářů
Adviser Přetáhnutý mejlík  | 18. 11. 2011 14:27

Pořad ČT: "ATLET ROKU" Vážení přátelé! Často si klademe otázku,kam,že vlastně mizí naše peníze ze společného rozpočtu státu. Veřejnoprávní televize, Česká televize odvysílala výše uvedený pořad. Pěkné,zábavné,téměř dokonalé. Ale ....! Málokdo si uvědomí i druhou stránku věci. Pro mne byl šok,když jsem se dozvěděl,kdo byl sponzorem a jaké byly odměny moderátorů, kolik stál pronájem sálu, elektřina,catering,šatny,projekce,tisk pozvánek, kulisáci,scéna, přepravní společnosti ,doprava ( luxusní BMW, AUDI....), nepředstavitelné peníze vystupujícím. Celkem cca 38 milionů kč !!! Moderátoři : Monika Absolonová 85.000 ,- kč Aleš Háma 85.000,- kč Sportovci : Od posledního : 200.000,- kč až po prvního 1.500.000,-kč Umělci: Karel Gott 300.000,- kč (1 píseň a básnička trvala celkem 5 minut a 47 vteřin). Umělci další : všichni na osobu 80.000,-kč, zahr.host : 525.000,-kč! K tomu si připočítejte státem nucenou koncesionářskou smlouvu na každý přijímač: 145kč na domácnost. POTUD VŠE DOBRÉ ! Jedním ze sponzorů se objevila i VZP (Všeobecná Zdravotní Pojišťovna),která se údajně potácí na hraně krachu,není schopna proplácet včas lékařům a nemocnicím peníze za výkony,operace, vyšetření. Tak tato VZP zaplatila za reklamu tomuto pořadu více jak 5 milionů korun českých !!!! Pacienti se přeobjednávají, operace ruší a léčí se jinak, není na prevenci u zubního lékaře 2x do roka, není na očkování a další velice důležité věci. Atleti,kteří jsou u VZP za mírný poplatek pobírají za sebemenší zranění obrovské sumy peněz a v každé nemocnici mají samozřejmě přednost. Jedna z dalších "elit národa" . Vláda ČR : Hrozí krizí,krachem,dluhy a vesele rozdají co mohou. Pokud bude mít v Praze někdo koncert, určitě tam také uvidíme logo VZP. Je to prostě podnik,jako každý . Ale zcela mimo mísu! To je podnik,který vybírá,spravuje obrovské peníze,které mají sloužit k prevenci,vyšetření a k nápravě zdravý svých pojistníků-občanů ČR, kteří této pojišťovně dle zákona MUSÍ každý měsíc platit pojistné. Pokud by tento systém fungoval alespoň tak,jak ve fingovaném "Kocourkově", scénář by zněl jasně: Okamžité odvolání ředitele VZP a Ministra zdravotnictví. Prosím, uvědomte si to,že co je krásné,nemusí být taky pěkné ! Za 5 milionů korun dnes mohlo možná přežít více lidí .....

D ...  | 18. 11. 2011 13:00

Proč tam není i člen správní rady Michal Sojka ? Jak může v ČLK hájit zájmy lékařů ?

filip chyba  | 18. 11. 2011 12:21

Naše chyba že se necháme okrádat a mlčíme a mlčíme a divíme se a divíme. Pokud budeme dále sklánět hlavy před úředníky a jejich slouhy nic se nezmění.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné