Děti budou dál očkovány proti tuberkulóze

Děti budou dál očkovány proti tuberkulóze po narození a pak v jedenácti letech. Právu to ve čtvrtek potvrdil hlavní hygienik České republiky doktor Michael Vít. Situace kolem tuberkulózy je nyní vážná zejména na Rokycansku…

Děti budou dál očkovány proti tuberkulóze po narození a pak v jedenácti letech. Právu to ve čtvrtek potvrdil hlavní hygienik České republiky doktor Michael Vít.

„Dostal jsem v minulých dnech dopis z regionální kanceláře Světové zdravotnické organizace v Kodani, který zhodnocuje výskyt tuberkulózy na území ČR a ve střední Evropě a doporučuje přestat s přeočkováním v jedenácti letech. Poslal jsem ho odborníkům k vyjádření a s představiteli UHO budu jednat 16. května v Ženevě. Očkovat budeme zatím dál,“ informoval Vít.

Situace kolem tuberkulózy je nyní vážná zejména na Rokycansku, kde je její výskyt větší v romské populaci. „Chlapec, který je nakažený, nebyl očkován. Jeho dědeček měl tuberkulózu, v ČR se léčil, pak odešel do zahraničí, kde se neléčil, a nyní se vrátil. Pravděpodobně toto je zdroj infekce,“ řekl Vít.

ČR patří k státům, které mají toto nebezpečné onemocnění pod kontrolou. Od roku 1998 se počty nemocných tuberkulózou neustále snižují.

Loni bylo v ČR hlášeno 1006 nových onemocnění, o 153 méně než v roce 2003. V Praze, Karlovarském, Ústeckém, Moravskoslezském, Jihomoravském a Zlínském kraji byl počet nakažených vyšší než celostátní průměr.

Naopak nejméně hlášených nových případů bylo v kraji Vysočina a Jihočeském kraji.

Na tuberkulózu zemřelo loni v Česku 47 lidí a v porovnání s předcházejícími roky se tento počet nezvýšil. Většina zemřelých byla ve věku nad 45 let a převážně šlo o příslušníky rizikových skupin nebo přistěhovalce.

Václav Pergl, Právo

Ohodnoťte tento článek!