Přejít na obsah

Děti u lékaře platit nebudou, Klaus podepsal zákon

zpět
19.2.2009

Děti a dospívající do 18 let již brzy přestanou platit poplatky u lékaře. Jim i lidem nad 65 let se sníží také ochranný limit na výdaje z 5000 na 2500 korun za rok. Novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění s těmito a dalšími změnami včera podepsal prezident Václav Klaus. Zákon začne platit v následujícím měsíci po vyhlášení...

Kompromisní zákon byl poměrně kladně přijat odbornou i laickou veřejností, souhlas s ním vyslovila i Česká lékařská komora. „Změna pravidel pro placení tzv. regulačních poplatků jistě není ideální, ale jde o krok správným směrem. Životaschopnost tohoto kompromisu pochopitelně prověří čas,“ uvedl šéf komory Milan Kubek. O poznání ostřejší debaty se ale vedou kolem kompenzací. Komora je totiž přesvědčena, že by tyto výpadky měly hradit zdravotní pojišťovny. „Požadujeme kompenzaci pro všechny soukromé lékaře i pro nemocnice. Dokud nebude splněn tento oprávněný požadavek ČLK, doporučuji soukromým lékařů a ředitelům nemocnic, aby nepodepisovali dodatky ke smlouvám se zdravotními pojišťovnami,“ vyzval zařízení Kubek.

Tato výzva je ale podle Svazu zdravotních pojišťoven nereálná a škodlivá. Tvrdí, že jim zákon ani neumožňuje, aby výpadek z regulačních poplatků hradily. „Zdravotní pojišťovny ale nevyloučily, že ve skutečně odůvodněných případech budou hledat takové bonifikace nebo cenová navýšení, která klientům přinesou reálné zvýšení kvality a umožní zdravotnickým zařízením dílčí pokrytí výpadku tržeb,“ vysvětlil stanovisko pojišťoven prezident svazu Ladislav Friedrich proZdraví.Euro.cz. Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS) slíbila prezidentu ČLK Milanu Kubkovi, že využije vlivu ministerských zástupců ve správních radách zdravotních pojišťoven k prosazení kompenzací pro lékaře a nemocnice

Bez poplatků zůstanou i obyvatelé ústavu

Kromě osvobození dětí do 18 let od třicetikorunových poplatků u lékaře nově vůbec nebudou platit děti z pěstounských rodin. Bez poplatků zůstanou i obyvatelé ústavů a domovů pro seniory, kterým po uhrazení pobytu a stravy nezbývá ani 800 korun na měsíc. Za položku na receptu se bude platit už jen u léků, jejichž doplatek je nižší než 30 korun. Seniorům se do limitu nově zahrnou i některé platby, které se dosud nezapočítávaly. Zdravotnická zařízení budou muset podle novely vložit vybrané peníze do provozu a modernizace. Snížení ročního limitu umožní, aby více lidí dostalo nazpět peníze od zdravotní pojišťovny.

msvo, www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Děti u lékaře platit nebudou, Klaus podepsal…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Děti u lékaře platit nebudou, Klaus podepsal…

Komentáře

dalších 14 komentářů
Marcela Sojáková Re:Re:davali to na CNN pro pobaveni bez zvuku  | 20. 02. 2009 19:09

No protože všichni Ti kluci jsou původně z jedné party,proto si ve skutečnosti moc dobře rozumí.Ideové pnutí je jen divadlo pro vděčné občany,kteří to však schlamstnou i s chlupy:-(((.

Marcela Sojáková Re:Re:Výpadek příjmů z poplatků by měl být kompensován  | 20. 02. 2009 19:04

Moje řeč. Sami se dostáváme do pasti,jednou něco vykompenzují trochu a tím to skončí- důvod krize,utáhnout opasky a vzpomenout na poslání. Poplatky,jejich výše, úlevy,výjimky apod. - je rozhodnutí politiků,vybírat a kontrolovat si to mají ZP,lékaři mají být placeni za práci a případné politické tance okolo poplatků by se jich potom nijak nedotýkaly.

M.T Re:Re:davali to na CNN pro pobaveni bez zvuku  | 20. 02. 2009 11:22

Myslím že Klausovy projevy jsou bezvýznamné, on je prostě figurka.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné