Děti v porodnici neplatí, pojišťovny nemocnicím víc peněz nedají

Titulní obrázek

Za novorozence ode dneška rodiče v porodnici nic neplatí. K začátku července vybraly porodnice zhruba deset milionů korun, zhruba o tuto částku jim ve druhém pololetí příjmy klesnou. Zdravotní pojišťovny se nechystají navyšovat kvůli tomu nemocnicím platby. Nemocnice spotřebovávají zhruba polovinu z dvousetmiliardového ročního rozpočtu zdravotnictví…

„Na situaci, která nyní nastala, se Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) připravila již před dvěma měsíci. Porody hradíme formou balíčku, který zahrnuje vše, co je potřeba finančně pokrýt,“ řekl ČTK mluvčí největší pojišťovny Jiří Rod. Tato cena je podle něj „férová“, pokrývá zdravotnickým zařízením skutečné náklady, a není proto třeba platby za novorozence dál upravovat.

„Výpadek je minimální, nejsou to žádné zásadní peníze, řádově to může být v desetitisících korunách měsíčně pro jedno zařízení,“ řekl ČTK prezident Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera. Připomněl, že pojišťovny od počátku říkaly, že když se politicky o něčem rozhoduje a někdo bude zvýhodněn, nemělo by to být na úkor ostatních pojištěnců.

Mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Hana Kadečková ČTK řekla, že ztráty příjmů nemocnic, které jim způsobí zrušení některých poplatků, kompenzovat nebudou. „Poplatky jsou mimořádným příjmem zdravotnických zařízení od pacientů, a pokud je jejich jedna část novelou zákona zrušena, zdravotní pojišťovna s tím nemůže nic dělat,“ vysvětlila.

Nemocnicím by pokles příjmu neměl způsobit problémy. Všeobecná fakultní nemocnice si podle ředitele Jana Břízy škrtne z rozpočtu pro druhé pololetí 400.000 korun. Tolik vybrala za novorozence v prvním pololetí. Poplatky od všech pacientů za rok mají přinést asi 40 milionů.

„Roční rozpočet nemocnice se pohybuje mezi pěti až šesti miliardami, výpadek několika set tisíc za poplatky za novorozence nemůže jakýmkoli způsobem chod nemocnice ovlivnit,“ řekl ČTK Bříza. Peníze, o něž nemocnice přijde, vykompenzuje placenými činnostmi, jako jsou například klinické studie nových zdravotnických prostředků a léků.

Od regulačních poplatků osvobozuje novorozence novela, která vyšla dnes ve Sbírce zákonů. Kromě dětí narozených dnes a později z ní budou mít užitek i rodiny dětí, které se narodily ve dnech těsně před platností novely. Při platbě za pobyt se totiž první a poslední den sčítají. Protože za poslední den už novorozenci podle novely platit nebudou, není s čím první den sečíst, tedy ani za ten den nic platit nebudou.

Novela osvobozuje od placení v nemocnici také dárce orgánů, ale jen v souvislosti s péčí, která bezprostředně souvisí s odběrem. Za ostatní zdravotní péči budou platit dál. Touto novelou jsou nově osvobozeni od poplatků také lidé, kteří jsou v ústavní péči proti své vůli a jejich léčbu nařídil soud.

Naďa Myslůivcová, ČTK

Ohodnoťte tento článek!