Přejít na obsah

Dětská nemocnice v Brně pořídila nejmodernější dermatoskop

zpět
21.12.2016
*dermatologie, dermatoskopie, znaménko, melanom
zvětšit*dermatologie, dermatoskopie, znaménko, melanomZdroj: Shutterstock

*dermatologie, dermatoskopie, znaménko, melanom | Zdroj: Shutterstock

 

Dětská nemocnice v Brně koupila za 750.000 korun nejmodernější přístroj k vyšetřování pigmentových znamének.

Přístroj, který je v provozu ode dneška, bude sloužit nejen dětským pacientům, ale v budoucnu se plánuje jeho využití i pro vyšetření dospělých. Podobných zařízení je v České republice deset. Přístroj, který mají v Brně, je z nich nejmodernější, řekli dnes novinářům lékaři.

Přístroj zakoupený z finančního daru má několik podstatných vylepšení a vyšetření bude kvalitnější. „Dosud jsme měli k dispozici pouze ruční dermatoskop. Nový přístroj je pro nás velký pomocník včasné diagnostiky řady kožních onemocnění,“ sdělila primářka kožního oddělení Hana Bučková. Nový digitální dermatoskop má desetkrát větší zvětšení než přístroj, který lékaři ve Fakultní nemocnici Brno využívali doposud. Kromě toho má celotělový skener, díky kterému dovede monitorovat znaménka na celém těle pacienta. „Přístroj si znaménko vyfotí, otypuje a snímek uloží. Lékař tak může v časovém odstupu srovnat, jak se znaménko vyvíjí,“ popsala Bučková.

Lékaři systematicky sledují pigmentová znaménka pacientů, která nemají pravidelný okraj nebo typické zbarvení. Některé skvrnky mohou být totiž předzvěstí rakoviny kůže, například maligního melanomu. Ten se u dětí vyskytuje sice minimálně, u dospělých se ale počet pacientů s touto diagnostikou každých deset let zdvojnásobí. Melanom je sedmým nejčastějším nádorem v ČR, více postihuje ženy, častěji na něj ale umírají muži, protože si méně všímají varovných změn na kůži.

Denně na novém přístroji mohou brněnští lékaři prohlédnout osm až deset pacientů. Kompletní vyšetření je náročné a může trvat až jednu hodinu. Zatím se však na kožním oddělení přístroj učí používat. V následujícím roce by ale nemusel sloužit pouze dětem, ale podezřelé znaménko si na něm bude moct nechat zkontrolovat kdokoliv. Vyšetření na vlastní žádost si však bude muset pacient zaplatit.

V roce 2014, ze kdy jsou poslední data Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), bylo zjištěno 2409 nových onemocnění rakoviny kůže a zaznamenáno 344 úmrtí. V roce 1994 to bylo 1081 nových onemocnění a 356 úmrtí. Předloni žilo v Česku 25.043 lidí, kteří se s tímto nádorem někdy v životě léčili, před 20 lety s ním mělo zkušenost 7005 Češek a Čechů.


Komentovat článek: Dětská nemocnice v Brně pořídila nejmodernější…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné