Dětské lázně v Počátkách skončí v aukci

Pro tuto formu prodeje se rozhodl kraj Vysočina, který je zřizovatelem lázeňského zařízení poskytujícího léčebné pobyty dětem s nemocemi dýchacích cest. Léčebna je tak k mání za nejméně třináct miliónů korun, což je výše vyvolávací ceny…

Dětská odborná léčebna v Počátkách skončí v aukci. vlastní aukce by se měla uskutečnit do konce září.

Představitelé kraje zdůvodňují smysl prodeje ekonomickými výsledky zařízení i koncepcí poskytování zdravotní péče na území Vysočiny. Současně by ale byli v Jihlavě rádi, kdyby v komplexu známém také jako Lázně svaté Kateřiny na okraji Počátek léčebna zůstala.

„Chceme, aby každý ze zájemců deklaroval, formou čestného prohlášení, druh činnosti, který by v areálu provozoval. Předběžně evidujeme několik uchazečů, kteří chtějí v činnosti léčebny pokračovat, byť v jistém rozsahu, komerčně,“ komentoval rozhodnutí rady hejman kraje František Dohnal (Čtyřkoalice), který dále zdůraznil, že sice pokračování v činnosti léčebny není podmínkou účasti v připravované aukci, ale že k záměru mohou nakonec zastupitelé přihlédnout.

Zařízení se sto deseti lůžky má skončit kvůli dlouhodobým ekonomickým potížím. „Před dvěma lety jsme byli ještě ziskoví. Léčebna za dluh nemůže,“ řekl už dříve Právu ředitel Dětské odborné léčebny Ivo Dohnal. Výše sedmi miliónů korun dosáhl dluh údajně po necelých dvou letech pod krajem Vysočina.

„Za vyšší výkony dostáváme dva roky stejné platby, ani korunu navíc. Vládním nařízením jsme museli zvednout platy, a na ně jsme rovněž nedostali přidáno,“ popsal příčiny existenčních potíží ředitel Ivo Dohnal.

Podle vrchní sestry Soni Klacnové se právě kraj jako zřizovatel zachoval k léčebně velice macešsky. „Peníze určené na zdravotnictví dal kraj do zadlužených nemocnic a na nás nezbylo. Pak není divu, že to tady chtějí prodat,“ konstatovala po červencovém rozhodnutí krajských zastupitelů.

Vedení léčebny už partnera, který by přinesl do Kateřinek peníze, začalo hledat samo, konkrétní výsledek tohoto hledání není zatím znám. Právě ve zdravotnickém zařízení nedaleko Počátek si dobře uvědomují, že zavření lázní by přineslo problémy nejen stovkám pacientů ve věku od pěti do patnácti let, kteří by museli hledat jinou léčebnu, ale i několika desítkám zaměstnanců.

„V Dětské odborné léčebně je zaměstnáno třiačtyřicet lidí, polovinu z nich tvoří zdravotníci. Pokud by se nepodařilo lázně zachránit, měly by tady další desítky lidí nemalé problémy s hledáním práce,“ připomenul Ivo Dohnal.

Jiří Jíra, Právo, 28.8.2004

Ohodnoťte tento článek!