Dětských psychiatrů je málo, přitom jsou zoufale potřeba

V Česku v současnosti pracuje jen sedmdesát dětských psychiatrů. Navíc třetina z nich půjde brzy do důchodu a noví nepřibývají. Přitom pomoc psychiatra potřebuje deset procent dětí. Nejčastěji trpí úzkostmi, hyperaktivitou nebo depresemi.

Lékařské statistiky udávají, že na jednoho pedopsychiatra připadá 300 tisíc dětí. Čekací doba na ambulantní vyšetření se pohybuje v řádech měsíců. Před malým počtem dětských psychiatrů varoval i ombudsman Pavel Varvařovský: „Nedostatek psychiatrů pro děti způsobuje, že jsou malí pacienti zbytečně hospitalizováni. Protože schází ambulantní pedopsychiatrická služba, jsou děti v léčebnách příliš dlouho, protože jim péči při pobytu doma nikdo jiný neposkytne,“ uvedla kancelář ombudsmana.

Některé poruchy nejsou navíc jednoduše rozpoznatelné. Například dítě s poruchou autistického spektra se může jevit jen jako nevychované. „Adekvátní diagnostika v dětském věku je klíčová, abychom si nepřidělávali problémy do budoucna,“ podotýká šéf Psychiatrické léčebny Bohnice Martin Hollý.

Pomoci s podstavem dětských psychiatrů by měla nedávno schválená vyhláška z dílny ministerstva zdravotnictví. Pedopsychiatrie byla znovu definována jako základní medicínský obor; dosud ji zájemci museli vystudovat jako nástavbový obor. „To znamenalo v podstatě osmiletý výcvik, na což mnoho lidí rezignovalo,“ uvedl Hollý.

Celý článek najdete na webu ČT24 nebo ZDE.

Ohodnoťte tento článek!