Dětští lékaři asi začnou brát sponzorské dary, aby praxe přežily

Dětští lékaři asi začnou brát za péči sponzorské dary, aby praxe přežily nynější nevyrovnanou ekonomickou situaci. „Nechceme brát děti jako rukojmí, ani
nechceme zavřít ordinace, ale VZP platí s velkým zpožděním a nám hrozí krach…“

PRAHA – Dětští lékaři asi začnou brát za péči sponzorské dary, aby praxe přežily nynější nevyrovnanou ekonomickou situaci. „Nechceme brát děti jako rukojmí, ani echceme zavřít ordinace, ale Všeobecná zdravotní pojišťovna platí s velkým zpožděním a nám hrozí krach,“ řekl mluvčí Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Milan Kudyn.

Praktici pro dospělé zatím podle svého mluvčího Jana Jelínka kroky zvažují.

„Aktivizujeme sít regionálních zástupců a zjišťujeme, jaké je v regionech zpoždění plateb, zda VZP nabízí splátkové kalendáře, nebo dává poloviční zálohy. Zřejmě v úterý se sejde porada krizového štábu,“ řekl Jelínek.

Největší zdravotní pojišťovna v zemi, u níž je téměř 70 procent obyvatel, platí podle nařízení vlády za péči v nemocnicích a za léky více, než si může z vybraného pojistného dovolit.

Podle praktiků dovedlo systém do propadu nekompetentní rozhodování vedení rezortu. Ministryně zdravotnictví Marie Součková sdělila, že všechny navrhované změny mají jediný cíl: aby peníze vybrané od občanů sloužily především jim a zdravotníkům.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!