Dětští praktici podporují reformu i s poplatky

Titulní obrázek

„Jsme si vědomi nutnosti urychleného přijetí reformních změn v českém zdravotnictví a i přes některé výhrady vyjadřujeme reformním opatřením podporu,“ prohlásil Milan Kudyn. Podle něho dětské praktiky mrzí, že jejich organizace nebyla přizvána k takzvanému kulatému stolu…

Poplatky pacientů považují praktičtí dětští lékaři za nutné a nechtějí, aby z placení byly výjimky. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) od nich hodlá osvobodit děti do tří let.

Materiál s reformními návrhy na léta 2007 až 2009 dá vládě v pondělí, pak se jím bude zabývat sněmovna. Předsednictvo Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost dnes vyjádřilo Julínkově reformě podporu, řekl ČTK první místopředseda sdružení Milan Kudyn.

„Jsme si vědomi nutnosti urychleného přijetí reformních změn v českém zdravotnictví a i přes některé výhrady vyjadřujeme reformním opatřením podporu,“ prohlásil. Podle Kudyna však dětské praktiky mrzí, že jejich organizace nebyla přizvána k takzvanému kulatému stolu.

Kulatý stůl k budoucnosti financování českého zdravotnictví navrhl ministr a počátkem června vláda projekt schválila. V něm budou spolu s politiky a odborníky, které už politické strany nominovaly, probírat řešení hlavních problémů českého zdravotnictví i zástupci odborné veřejnosti.

K veřejné diskusi bylo přizváno na 80 organizací, mezi nimi komory lékařů, lékárníků a zubařů, sdružení nemocnic či odborné lékařské společnosti.

Dětští praktici počítají s tím, že budou vybírat od ledna příštího roku 30 korun za návštěvu, nechtějí ale, aby jim pojišťovny platily za léčení o tyto částky méně. „Poplatky nesmějí být v jakékoli vazbě na úhrady od pojišťoven, včetně vykazování,“ řekl Kudyn.

Praktičtí dětští lékaři nejsou podle něj nadále ochotni akceptovat současný systém smluvních a úhradových vztahů se zdravotními pojišťovnami.

Podle nich jsou založeny na jednostranné regulaci lékařů, a to jim vadí. Současný systém regulací považují za „zmatečný“, dopadá podle nich nepříznivě na lékaře i pacienty.

Předsednictvo Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost vyjádřilo dnes rovněž obavy o další existenci této odbornosti. Žádá, aby primární péče byla zakotvena jako základní článek komplexní léčebně preventivní péče v koncepci ministerstva a vlády i nynějšího legislativního plánu.

„Jedině tak bude správním radám zdravotních pojišťoven otevřen prostor k uplatnění úhradové strategie, která bude odpovídat potřebám oboru,“ shrnul Kudyn.

ČTK

Dětští praktici podporují reformu i s poplatky
Ohodnoťte tento článek!