Přejít na obsah

Dětští praktici podporují reformu i s poplatky

zpět
13.8.2007

"Jsme si vědomi nutnosti urychleného přijetí reformních změn v českém zdravotnictví a i přes některé výhrady vyjadřujeme reformním opatřením podporu," prohlásil Milan Kudyn. Podle něho dětské praktiky mrzí, že jejich organizace nebyla přizvána k takzvanému kulatému stolu...

Poplatky pacientů považují praktičtí dětští lékaři za nutné a nechtějí, aby z placení byly výjimky. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) od nich hodlá osvobodit děti do tří let.

Materiál s reformními návrhy na léta 2007 až 2009 dá vládě v pondělí, pak se jím bude zabývat sněmovna. Předsednictvo Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost dnes vyjádřilo Julínkově reformě podporu, řekl ČTK první místopředseda sdružení Milan Kudyn.

„Jsme si vědomi nutnosti urychleného přijetí reformních změn v českém zdravotnictví a i přes některé výhrady vyjadřujeme reformním opatřením podporu,“ prohlásil. Podle Kudyna však dětské praktiky mrzí, že jejich organizace nebyla přizvána k takzvanému kulatému stolu.

Kulatý stůl k budoucnosti financování českého zdravotnictví navrhl ministr a počátkem června vláda projekt schválila. V něm budou spolu s politiky a odborníky, které už politické strany nominovaly, probírat řešení hlavních problémů českého zdravotnictví i zástupci odborné veřejnosti.

K veřejné diskusi bylo přizváno na 80 organizací, mezi nimi komory lékařů, lékárníků a zubařů, sdružení nemocnic či odborné lékařské společnosti.

Dětští praktici počítají s tím, že budou vybírat od ledna příštího roku 30 korun za návštěvu, nechtějí ale, aby jim pojišťovny platily za léčení o tyto částky méně. „Poplatky nesmějí být v jakékoli vazbě na úhrady od pojišťoven, včetně vykazování,“ řekl Kudyn.

Praktičtí dětští lékaři nejsou podle něj nadále ochotni akceptovat současný systém smluvních a úhradových vztahů se zdravotními pojišťovnami.

Podle nich jsou založeny na jednostranné regulaci lékařů, a to jim vadí. Současný systém regulací považují za „zmatečný“, dopadá podle nich nepříznivě na lékaře i pacienty.

Předsednictvo Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost vyjádřilo dnes rovněž obavy o další existenci této odbornosti. Žádá, aby primární péče byla zakotvena jako základní článek komplexní léčebně preventivní péče v koncepci ministerstva a vlády i nynějšího legislativního plánu.

„Jedině tak bude správním radám zdravotních pojišťoven otevřen prostor k uplatnění úhradové strategie, která bude odpovídat potřebám oboru,“ shrnul Kudyn.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Dětští praktici podporují reformu i s poplatky

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Dětští praktici podporují reformu i s poplatky

Komentáře

dalších 6 komentářů
MUDR Jiří Kilian Re:Uffff,  | 14. 08. 2007 08:03

milý kolego, neměl bystë zaměňovat odbornost PLDD za odbornost periatrie, ani zahrnovat dětské lékaře do jedné skupiny SPLDD.

pigor Uff, uff, uff...  | 13. 08. 2007 15:39

ten kolega Kundyn to je nejaky pedofil, ne pediatr

Bohumír Šimek Poplatky versus platby  | 13. 08. 2007 11:21

Nevratné poplatky u lékaře mají jen dočasný a jen částečný efekt a ani iluzi pána systému nevytvoří. Vratné garanční peníze investované do mého zdraví proplácením ambulantní zdravotní péče, které mi moje zdravotní pojišťovna vrátí podle předem uzavřené individuální smlouvy by fungovaly trvale a učinily by mne pacienta pánem systému, který si může rozhodovat o své léčbě. Musel bych mít tuto smlouvu na optimální péči u své zdravotní pojišťovny sám a nikoliv můj ošetřující lékař, který ji uzavírá na omezování péče o mé zdraví.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné