Devět zaměstnanců firmy IZIP za rok získalo 59 milionů korun

peníze, euro

Společnost IZIP, která spravuje elektronické zdravotní knížky, loni vyplatila svým devíti zaměstnancům 59 milionů korun. Hlavně z peněz pojištěnců Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

Každý si průměrně vydělal 546.000 korun hrubého měsíčně, přestože projekt nefunguje, jak by měl. Zdravotní údaje o pacientech totiž sdílí přes internet jen minimum lékařů. Uvedla to dnešní Mladá fronta Dnes s odvoláním na výroční zprávu společnosti.

„Je to velmi nadprůměrné odměňování, i když pro mě je důležitější, aby služba začala přinášet úspory. Teď je evidentní, že systém nefunguje. Ordinace aktivně nespolupracují,“ řekl deníku šéf správní rady VZP a poslanec ODS Marek Šnajdr. VZP loni do firmy poslala asi 290 milionů korun. Šnajdr naznačil, že pojišťovna by IZIP mohla začít dávat méně peněz než dosud.

Deník píše, že manažeři IZIP pobírají srovnatelné odměny jako nejlépe placení zahraniční manažeři velkých českých firem. Platy českých manažerů se pohybují od 200.000 do 500.000 korun. IZIP platí jako těm nejlepším top manažerům, poznamenal analytik Karel Palata z poradenské společnosti Hewitt. Firma přitom měla po odečtení platů zisk pět milionů.

IZIP provozuje pro VZP elektronické zdravotní knížky (EZK) se zdravotními daty zhruba 2,3 milionu z 6,5 milionu pojištěnců, kteří knížku mají. VZP už za elektronické knížky zaplatila přes miliardu korun. Měsíční paušál firmě IZIP, která systém provozuje, je 20 milionů korun.

Firma IZIP nepracuje na databázi elektronických zdravotnických knížek sama. Subdodávky zadává firmě MD Access, která sídlí na stejné adrese a v jejím představenstvu sedí stejní lidé jako v IZIP. Loni měla v průměru během roku 44 zaměstnanců, kterým na mzdových nákladech vyplatila přes 60 milionů, což je 114.000 korun měsíčně na jeden úvazek, napsala dnešní MfD.

Ohodnoťte tento článek!