Diabetici nebudou muset za inzulín doplácet

…Rovněž lidé s vysokým krevním flakem budou muset sáhnout hluboko do kapsy, protože např. za lék Norvasc se bude platit dvakrát větší doplatek než nyní, a to téměř 200 korun. Na trhu je sice preparát na stejnou nemoc, a to Presid od firmy Ivex, ovšem jak výrobce, tak lékaři tvrdí, že jde o dva rozdílné léky. „U většiny pacientů je zaměnit nelze, proto na nemocné tato změna těžce dopadne…

Celkové výdaje za léky ale i nadále porostou. Z pojištění se totiž bude hradit řada nových léků, třeba pro diabetiky, kteří získají mnoho výhod. Naopak kardiaci budou muset za některé léky doplácet nebo přejít na jiné.

Rovněž lidé s vysokým krevním flakem budou muset sáhnout hluboko do kapsy, protože např. za lék Norvasc se bude platit dvakrát větší doplatek než nyní, a to téměř 200 korun. Na trhu je sice preparát na stejnou nemoc, a to Presid od firmy Ivex, ovšem jak výrobce, tak lékaři tvrdí, že jde o dva rozdílné léky. „U většiny pacientů je zaměnit nelze, proto na nemocné tato změna těžce dopadne,“ řekl nám zástupce přednosty 2. interny Všeobecné fakultní nemocnice Jan Bultas. Kdo ale zřejmě na změnách cen za léky vydělá, jsou diabetici. Ti totiž nebudou muset připlácet za inzulíny v tzv. cartridgích, ačkoli jejich cena se opět zdá zvláště VZP vysoká. Navíc budou moci diabetologové „cukrovkářům“, ale i lidem s těžkou nadváhou předepisovat léky na hubnutí, což ministerstvo zdravotnictví zdůvodňuje tím, že z toho bude mít profit pacient. Přitom ministerstvo o některých lékových změnách rozhodlo i přes ujednání kategorizační komise, což na druhou stranu zase znemožnilo pojišťovnám jednat přímo s výrobcem o cenách léků. Také silná antiepileptika budou nyní bez doplatku, naopak více budou nemocní doplácet za starší typy léků na astma, kde účinná látka je v jediném zásobníku, naopak méně za moderní přípravky. Na druhou stranu ale některé léky např. na vysoký cholesterol nebo statiny, budou smět předepisovat i praktičtí lékaři, takže tyto skupiny léků budou víc dostupné. Pojišťovny kromě toho začnou hradit celkem deset nových léků. Roční výdaje VZP za tyto nové preparáty vysoko překročí sto milionů korun.

Co se mění v úhradě léků pro diabetiky:

– statiny, léky na cholesterol, budou moci předepisovat i praktičtí lékaři

– diabetologové budou smět pacientům s cukrovkou 2. stupně a silnou nadváhou předepsat léky na hubnutí (BMI nad 35)

– pojišťovny uhradí nový lék na rakovinu prsu a očkování po transplantacích

– zvýší se doplatky za některé léky proti osteoporóze (např. Posamax)

– zvýší se doplatky za některé léky proti depresi (na trh přichází generická alternativa Citalec, bez doplatku)

– zvýší se doplatky za některé léky na cholesterol (alternativou jsou genetika typu Simgal, SimvaCard apod.)

– zvýší se doplatky za některé léky na tlak (alternativou je generický lék Presid, to neplatí pro Norvasc, který srovnatelnou náhradu nemá)

(Zdroj: VZP)

OLGA BÖHMOVÁ, VLADIMÍR ALTURBAN, Haló noviny, 20.6.2001

Ohodnoťte tento článek!