Diabetiky lépe chrání průběžné sledování hladin cukru v krvi

diabetes

Průběžné sledování hladin cukru v krvi za pomoci senzoru chrání diabetiky před prudkými výkyvy, které je ohrožují na životě. Senzory měří každých pět minut, ve dne i v noci, a zobrazují trend vývoje. S předstihem upozorní na blížící se pokles.

Proti běžné léčbě, kdy si pacient kontroluje hladinu cukru glukometrem dvakrát až třikrát denně, je postup výrazně bezpečnější. Ve svém důsledku je i levnější, protože předchází vzniku draze léčených komplikací cukrovky.

Informace o využití moderních technologií v léčbě diabetu zazněly na semináři v Poslanecké sněmovně.

„V Česku je na 60.000 pacientů s diabetem prvního typu. Slinivka jim netvoří inzulín, musejí jej doplňovat,“ řekl předseda Purkyňovy lékařské společnosti a přednosta 3. interní kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice Štěpán Svačina.

Stálé sledování glykémie pomocí senzoru je podle odborníků vhodné prakticky pro všechny pacienty s cukrovkou prvního typu. Obzvlášť důležité je u nemocných s častými poklesy glykémie, nestabilní cukrovkou a těhotných. Běžný glukometr u nich nemusí změny zachytit, protože se objevují i mezi měřeními.

Pacienti také mohou mít skryté noční hypoglykémie, které jsou těžko rozpoznatelné a mohou vést k závažným komplikacím. Nejčastěji to je diabetické poškození očí, ledvin, nervů a diabetická noha, kdy obtíž vyústí v amputaci. Důsledkem nevyrovnané hladiny cukru je poškození cév, i proto je nejčastější příčinou smrti diabetiků infarkt a mrtvice.

Plynulé sledování hladinu cukru umožňuje senzor připevněný v podkoží, vysílač a přijímač, na jehož displeji se naměřená data zobrazí a také se ukládají do paměti. V blízké budoucnosti by měl být přijímačem chytrý telefon. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv v září potvrdil, že nejnovější generace senzorů poskytuje tak přesná měření, že se hladina inzulínu už nemusí následně přeměřovat glukometrem.

Senzory pro kontinuální měření jsou jako zdravotnický prostředek hrazeny pacientům s diabetem prvního typu do věku 18 let, kteří mají časté výkyvy hladin cukru, nestabilní cukrovku a syndrom nerozpoznávání hypoglykémie. Lékaři doporučují, aby se senzor stal součástí standardní léčby pro takto definované diabetiky prvního typu i nad 18 let věku.

Ohodnoťte tento článek!