Diag Human jmenoval nového rozhodce, opět jím bude Švýcar

soud, spravedlnost, zákony

Společnost Diag Human, která se v arbitráži na českém státu domáhá mnohamiliardového odškodnění za zmaření jejích obchodů s krevní plazmou, jmenovala do přezkumného senátu nového rozhodce.

Na dotaz Práva to včera uvedl právní zástupce Diagu Jan Kalvoda s tím, že jméno nového arbitra oznámí firma protistraně i veřejnosti dnes.

„Zatím k tomu mohu jen sdělit, že je to švýcarský univerzitní profesor a člen poradních orgánů švýcarských ministerstev,“ řekl Právu Kalvoda.

Předchozí rozhodce za Diag Human, švýcarský auditor Damiano Della Ca, se s výtkami na adresu ostatních rozhodců a poté i náměstka ministryně zdravotnictví Marka Šnajdra vzdal na konci března svého místa v tříčlenném rozhodčím senátu.

Della Ca se například ohradil proti postupu svých kolegů ze senátu – předsedajícího Petra Kužela a bývalého proděkana plzeňských práv Milana Kindla, kterého do sporu vyslal stát, že nevydali Nejvyššímu soudu v požadovaném termínu rozhodčí spis.

Ten má být přitom pro soud podkladem pro vynesení rozsudku, zda Kužel byl Obvodním soudem pro Prahu 6 jmenován rozhodcem v souladu se zákonem. Švýcarovi rovněž vadila skutečnost, že Kužel se bez jeho vědomí rozhodl na začátku roku přizvat do sporu jako další dva žalobce firmy s neznámou vlastnickou strukturou – švýcarskou Towit Machinery a Dumfries Holdings.

Ta má sídlo v karibském daňovém ráji Svatý Vincent a Grenadiny. Kužel s Kindlem nároky zmíněných firem požadujících po státu miliardy nakonec před několika týdny zamítli.

K rozhodnutí Della Ca opustit arbitráž podle jeho slov přispěla i nedávná reportáž České televize, která mimo jiné upozornila na to, že zahraniční právník, jenž do arbitráže přihlásil karibskou firmu, je současně klientem advokátní kanceláře Milana Kindla.

Diag Human jmenoval nového rozhodce, opět jím bude Švýcar
Ohodnoťte tento článek!