Přejít na obsah

Diag Human podal kvůli jmenování Kužela ústavní stížnost

zpět
28.7.2009

Firma Diag Human si u Ústavního soudu stěžuje, že třetím rozhodcem v jejím sporu s českým státem by měl být prezident Hospodářské komory. Generální sekretář ÚS informoval o tom, že společnost podala ústavní stížnost proti rozsudku Městského soudu v Praze a usnesení Obvodního soudu pro Prahu 6, jimiž byl Kužel jmenován...

Firma Diag Human si u Ústavního soudu (ÚS) stěžuje na to, že třetím rozhodcem v jejím sporu s českým státem by měl být prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Generální sekretář ÚS Tomáš Langášek ČTK informoval o tom, že společnost podala ústavní stížnost proti rozsudku Městského soudu v Praze a usnesení Obvodního soudu pro Prahu 6, jimiž byl Kužel třetím rozhodcem jmenován.

Diag Human již řadu let vede s Českem kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou miliardovou arbitráž. Firmu zastupuje někdejší ministr Jan Kalvoda. Diag Human míní, že soudy jmenovaly třetího rozhodce přesto, že právo jmenovat ho svěřily strany sporu oběma již dříve jmenovaným rozhodcům a ti se prý ještě před vyhlášením soudního rozhodnutí o Kuželovi shodli na tom, že třetím rozhodcem má být ombudsman Otakar Motejl.

Server Týden.cz koncem dubna uvedl, že podle společnosti Diag Human je Kužel propojený s tehdy vládnoucí ODS, a je tedy prý podjatý. Už v lednu firma oznámila, že kvůli způsobu jmenování arbitrů pro přezkumné rozhodčí řízení chce informovat Evropskou komisi a Evropský parlament.

Naopak zástupci státu byli s výrokem soudu spokojeni. „Je to krok umožňující rychlé ukončení mnoho let trvající kauzy,“ uvedl tehdy náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr. Prohlásil, že vedení ministerstva je připraveno „konat rychle, kompetentně a rozhodně chránit zájmy daňových poplatníků“.

Zákon o rozhodčím řízení stanoví, že každá ze stran si zvolí jednoho rozhodce tříčlenného senátu, kteří pak společně vyberou svého posledního kolegu. ČR si pro druhé kolo arbitráže zvolila právníka Milana Kindla, Diag Human švýcarského advokáta Damiana Della Ca. Třetího arbitra - Kužela - loni v listopadu nepravomocně jmenoval Obvodní soud pro Prahu 6, a to na návrh ministerstva zdravotnictví - údajně proto, že arbitři se na třetím členovi senátu nedokázali shodnout. „Je to snad legrace. Dostáváme se tím do neobvyklé situace, kdy jedna strana sporu navrhuje dva rozhodce,“ řekl v dubnu Týdnu.cz Kalvoda.

Společnost Diag Human usilovala počátkem 90. let o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Poté, co se o ní nepříznivě vyjádřil tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar, z obchodu sešlo. Firma loni vyhrála arbitráž s Českem - rozhodci určili, že jí stát má zaplatit přes osm miliard korun a úroky za škodu, kterou jí způsobil vytlačením z trhu. Česká republika peníze platit nechce, Diag Human naopak věří, že firmě náleží suma zhruba o tři miliardy korun vyšší, než společnosti přiznali původní rozhodci, kteří měli všichni české občanství. Obě strany se proto proti nálezu odvolaly.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Diag Human podal kvůli jmenování Kužela ústavní…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Diag Human podal kvůli jmenování Kužela ústavní…

Komentáře

1 komentář
Baalamut Pěkný příklad  | 28. 07. 2009 14:16

tahle kauza "rozhodčího soudu" je pěkná ukázka, jak budou rozhodovat rozhodčí soudy ve zdravotnictví, pokud budou zavedeny. Rozhodně ne rychle a levně a už vůbec ne spravedlivě.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné