Diag Human si stěžuje, že vláda odmítá vyjednávat o exekucích

Exekuce spojená s kauzou Diag Human

Společnost Diag Human, která nedávno předložila návrh záruk, jež by podle ní umožnily vyjmout památky, umělecká díla a hudební nástroje z exekučních řízení, která s ČR vede v zahraničí, dnes obvinila kabinet z nečinnosti. Vládě poslala otevřený dopis, v němž ji vyzvala, aby sama definovala právní záruky, které by odstranily obavy ze zneužití tohoto návrhu. ČTK to včera sdělila Radka Šnokhousová z advokátní kanceláře Jana Kalvody, která společnost Diag Human zastupuje.

V dopise, který má ČTK k dispozici, společnost Diag Human uvádí, že letos nejméně osmkrát vyzvala představitele vlády a České národní banky k setkání, kde chtěla přednést návrhy na odvrácení rizika hrozícího ČR z exekučních řízení v zahraničí. Vždy prý však byla odmítnuta. Podle tiskového odboru Strakovy akademie nebude premiér Petr Nečas kauzu komentovat. Záležitost spadá do kompetence ministra Leoše Hegera (TOP 09).

Ministerstvo zdravotnictví podle vyjádření mluvčího Vlastimila Sršně považuje dopis jen za další kolo silného mediálního a především politického nátlaku na Česko. „V reálné právní rovině však má Česká republika velmi silnou pozici. Nyní je již více než evidentní, že cílem Diag Human je uzavření smíru, který by byl maximálně nevýhodný pro ČR a její daňové poplatníky,“ řekl ČTK Sršeň.

Spěch a rychlost komunikace společnosti ukazuje podle ministerstva, že intenzivní snaha Diag Human o vyvolání politických jednání má jednoznačnou příčinu ve velké obavě Diag Human o úspěch v mezinárodních sporech. „Diag Human nyní potřebuje rychle využít krátící se časové období, kdy ještě žádný spor v zahraničí nebyl pravomocně rozhodnut. Je to naprosto jasný signál o správném postupu státu v tomto sporu,“ uvedl mluvčí.

Ministerstvo nedávno vyzvalo české instituce, aby neuzavíraly se společností Diag Human dohody o možnosti vyloučit některá umělecká díla z exekučních nároků firmy. Podle vyjádření úřadu na webových stránkách není jasné, na jakém právním základě by společnost mohla zaručit bezpečné zapůjčení děl do ciziny.

Diag Human umožnila na jaře Městskému muzeu a galerii Polička na Svitavsku bez rizika exekuce zapůjčit jedenáct cenných obrazů na výstavu do rakouského Salcburku. Podle Kalvody je firma připravena zaručit se stejným způsobem i dalším českým galeriím a muzeím. Ministerstvo ale nepovažuje prohlášení společnosti za důvěryhodné.

Podle Diag Human má česká veřejnost právo vědět o rizicích, která plynou z neochoty vlády jednat, a tvrdí, že rozhodnutí soudů dovolilo zahájit postupné blokování účtů Česka v zahraničí. Kvůli sporu začal exekutor v Lucemburku podle týdeníku Ekonom žádat tamní banky o obstavení zahraničních účtů České republiky. Jako první oslovil exekutor finanční ústavy KBL a BNP Paribas. Potvrzení o obstavení účtů nese datum 12. října.

Podle ministerstva zdravotnictví ale v této zemi ČR žádné účty nemá.

„V této chvíli máte nedělitelnou zodpovědnost za všechna další rizika a ztráty, které mohou nastat v průběhu příštích týdnů, včetně ohrožení schopnosti splácet státní dluh a výrazného zdražení jakýchkoliv budoucích úvěrů,“ píšou zástupci Diag Human v dopise.

Diag Human vede s Českem spor kvůli obchodu s krevní plazmou. Rozhodci v roce 2008 společnosti přiznali náhradu škody ve výši 8,9 miliardy korun. Podle firmy spor skončil a peníze jí patří. Z dokumentů, které uveřejnil týdeník Ekonom, plyne, že Diag Human si nárokuje částku s úroky více než 419,735 milionu eur (téměř 10,38 miliardy korun.)

V Rakousku dala společnost Diag Human podnět k zabavení tří uměleckých děl. Vídeňský soud jí letos v květnu vyhověl a díla předběžně zabavil. Česku se exekuci podařilo zvrátit, firma se proti tomu však odvolala.
vit rem nam rot

Ohodnoťte tento článek!