Diag Human: Stát uznal nárok na odškodnění; Úřad: Diag zkresluje

Firma Diag Human, která po krachu obchodu s krevní plazmou vysoudila na státu 327 milionů korun a o další miliardy se soudí, tvrdí, že stát uznal její nárok na odškodnění. Vychází prý z prohlášení Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových…

PRAHA – Podle mluvčí úřadu Izabely Filové Diag vytrhl prohlášení ze souvislostí, a tím je zkreslil. Úřad podle ní trvá na stanovisku, že žádné další nároky Diagu neexistují.

Diag Human vychází z dopisu úřadu, v něm uvedl, že Česko nepopírá a nikdy nepopíralo existenci rozhodnutí rozhodčích senátů v této věci. Ta stanovila firmě odškodnění 327 milionů a povinnost státu omluvit se.

„Společnost Diag Human vítá především to, že stát uznal právní závaznost těchto rozhodnutí,“ uvádí se v prohlášení, jež firma Josefa Šťávy zaslala ČTK. Filová vysvětlila, že úřad nezpochybňuje verdikt rozhodčího senátu, neznamená to však podle ní, že by je považoval za správné. Diag se svým prohlášením podle Filové snaží ovlivnit veřejné mínění a průběh rozhodčího řízení.

Před třemi lety se pokusila tehdejší ministryně zdravotnictví Marie Součková dosáhnout toho, aby firma peníze vrátila. Tvrdila, že pro to má nezpochybnitelné důkazy. Její nástupce Josef Kubinyi usoudil, že peníze již stát zpět nezíská, snažil se ale zabránit tomu, aby musel platit další požadované miliardy.

O dalších nárocích Diagu má rozhodnout arbitrážní řízení, které trvá již řadu let. Diag nároky dokládá znaleckým posudkem společnosti Ernst&Young. Podle posudku má Česko vyplatit bez úroků 2,5 až 4,6 miliardy. Premiér Jiří Paroubek požádal jednu z předních auditorských firem, aby výpočty prověřila.

Z obchodu s plazmou sešlo údajně po nepříznivém vyjádření ministra zdravotnictví Martina Bojara z roku 1992. Parlamentní vyšetřovací komise však odhalila, že dánská firma Novo Nordisk, zahraniční partner Diagu, odmítla další spolupráci s ním nikoli kvůli Bojarovu výroku, ale protože Diag Nordisku dlužil peníze. Právník Diagu Jan Kalvoda to popřel.

Spor se od roku 1998 týká už jen výše náhrady škody. Firmě prý vznikla tím, že nemohla s materiálem z českých transfuzních stanic obchodovat.

Předseda představenstva Šťáva v prohlášení pro ČTK uvedl, že nynější vyjádření úřadu přichází osm let po pravomocném zjištění odpovědnosti státu a pět let po podpisu dohody mezi firmou a ministerstvem zdravotnictví, která měla spor rychle ukončit.

Vláda v roce 2002 od zmíněné dohody odstoupila. V těchto dnech má mezinárodní znalec určit konečnou výši způsobené škody.

Podle Šťávy je Diag ochoten v případě, že stát „okamžitě ukončí obstrukce“, jež brání rychlému ukončení sporu, jednat o snížení úrokové povinnosti pro stát.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!