Dillí sužuje znečištěný vzduch, lékaři chtějí odložit půlmaraton

Indickou metropoli Dillí opět sužuje znečištěné ovzduší, jehož kvalita se letos zhoršila dříve než obvykle. Lékaři proto vyzvali úřady, aby odložily běžecký půlmaraton, který se má konat 21. října. Uvedla to dnes agentura Reuters.

Index kvality ovzduší, který měří koncentraci toxických látek ve vzduchu, přesahuje v některých částech Dillí nejvyšší stupeň 300. Indický centrální úřad pro kontrolu znečištění přitom považuje za zdraví nebezpečné, pokud míra znečištění překročí úroveň 100.

Ke zhoršení ovzduší podle úřadů přispělo zejména vypalování sklizených polí ve severoindických státech Paňdžáb a Harijána. Podobné praktiky jsou přitom v zemi zakázány a federální orgány pohrozily, že pachatele budou trestat.

Indičtí zdravotníci varují, že zhoršené ovzduší může ohrožovat zdraví běžců, kteří by se půlmaratonu v Dillí zúčastnili. „Jde o dobu, kdy úroveň znečištění je mimořádně vysoká,“ uvedla v prohlášení indická Nadace pro péči o srdce. Podle ní může špatná kvalita ovzduší zhoršit astma a způsobit i další plicní onemocnění, jako například chronickou obstrukční plicní nemoc.

Půlmaratonu se loni v indické metropoli zúčastnilo více než 32.000 lidí a někteří měli na obličeji ochrannou masku. Vysoká úroveň prachových částic menších 2,5 mikrometrů (PM 2,5), které snadno pronikají do plic, může podle zdravotníků způsobit zvýšení krevního tlaku nebo i mozkovou mrtvici.

Dillí patří mezi nejvíce znečištěná města světa. Mezi ta další se řadí egyptské hlavní město Káhira, bangladéšská metropole Dháka, Bombaj v Indii anebo čínské hlavní město Peking. Hlavními příčinami nadměrného smogu v Dillí jsou emise z automobilů, prach ze staveb a pálení zbytků zemědělských plodin.

Ohodnoťte tento článek!