Diskuse ministra a zubařů byla bouřlivá

Sobotní, téměř tříhodinová, věcná diskuse ministra zdravotnictví Davida Ratha s tisícovkou zubařů přítomných na valné hromadě byla bouřlivá. Každý v ní hájil svou pravdu. Přítomní ocenili Ratha za to, že po incidentu s Miroslavem Mackem neodešel a zůstal až do konce celého jednání….

Odborná diskuse na valné hromadě stomatologů se zvrhávala v osobní útoky a politické půtky

Přesto jeho odpovědi na dotazy často přerušovali nesouhlasným pokřikem a pískotem, někdy i posměšným voláním. Odborná diskuse se zvrhávala v osobní útoky a politické půtky, zejména mezi Rathem a prezidentem stomatologické komory Jiřím Pekárkem, který po Mackovi celý sněm moderoval.

Pekárek řekl Rathovi: „Berete nám jistoty i prosperitu.“ Rath chtěl od něj slyšet, v čem konkrétně. Proč zubaři útočí na ministerstvo, když smlouvy s pojišťovnami, kvůli nimž i demonstrují, podepsali oni a ministerstvo do nich vůbec nezasahovalo. Pekárek ale oponoval tím, že dohody s pojišťovnami vycházely z obecných dohod přijatých Rathem a premiérem Paroubkem, a tak zubaři „museli volit alespoň menší zlo“, když nechtěli, aby ministerstvo zasahovalo do smluv.

Rath se snažil věci vysvětlit, ale Pekárek mu pohrozil vypnutím mikrofonu. Na to Rath reagoval: „Pozvali jste mě jako hosta, nechte mě domluvit, nebo odejdu.“

Když Pekárek řekl, že dohody s pojišťovnami zubaři podepsali pod nátlakem, Rath oponoval: „Mě by k tomu nikdo nedonutil. Ani kdyby na mě mířili pistolí.“

Nemocnice a spoluúčast, ostrý názorový střet

Velká diskuse se točila i kolem zákona o neziskových nemocnicích a spoluúčasti pacienta. Rath neziskové nemocnice obhajoval, zubaři ale privatizaci nemocnic podporují. Zákon o neziskovkách, který má parlament projednat po vetu prezidenta v úterý, označovali za „znárodňování.“ Rath byl naopak ostře proti tomu a tvrdil, že jde o „záchranu nemocnic před rozkradením“.

Neshoda byla i ve spoluúčasti pacienta. Rath řekl, že je proti jejímu rozšíření, zubaři chtějí vyčlenit část péče z pojištění a tu by si pak pacient hradil plně ze svého. Mají představu, že třetina zubní péče by měla být placena z pojištění, což by se týkalo hlavně dětí, akutní péče, chirurgických zákroků a ošetřování starých občanů, třetina péče by byla poskytnuta za přímou finanční úhradu pacientem a třetina péče vyčleněna tak, aby se na ni pacient mohl komerčně připojistit.

Vzrušená diskuse byla i kolem tzv. rámcových smluv. Rath se snažil vysvětlit, že jejich přípravou chce předejít situaci, kdy by se lékaři s pojišťovnami na nových smlouvách nedohodli, ale že nic není schváleno. Pekárek mu na to ale odpověděl, že mají čas se dohodnout s pojišťovnami do 3. července a do té doby ministerstvo nesmí podle zákona do tohoto vztahu vstupovat.

Právo

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Macek

Všiml jsem si po té facce jak zubaři Mackovi nejdříve tleskali a až potom si uvědomili,že to přenáší televize,tak přestali.Mohl bych někde sehnat seznam těch zubařů?Nerad bych chodil k zubaři,který má tak zpomalené reakce.To jde někdy o život.Trapný byl poskok ODS Pekárek se zmínkou před incidentem,ať si připraví všichni mobily na focení.To všechno dohromady zavánělo pěkně připraveným divadýlkem

Rusek

Zubařům,Mackovi a ODS docházejí argumenty


Diskuse ministra a zubařů byla bouřlivá
Ohodnoťte tento článek!