Přejít na obsah

Diskutovat o nerovné soutěži mi přijde nemístné

zpět
11.2.2009

Od počátku února krajské vlády proplácí pacientům většinu regulačních poplatků, proti čemuž tvrdě vystupuje ministerstvo, lékaři i lékárníci. Ti se nyní dokonce rozhodli, že se obrátí se stížností na Evropskou komisi. „V době, kdy jsou tolerovány miliardové injekce vlád do bank a firem, mi přijde nemístné diskutovat o nerovné soutěži,“ komentoval rozhodnutí lékárníků pro Zdraví.Euro.cz hejtman kraje Vysočina a místopředseda Asociace krajů ČR Jiří Běhounek (ČSSD)...

Systém proplácení poplatků je kritizován nejen vládními poslanci, ale i profesními skupinami lékařů a lékárníků. Tvrdí, že systém není spravedlivý a vytváří zmatek. Jak reagujete na jejich výtky?

Sytém byl nastaven, ale již před naším krokem mnohými lékárnami, jako například dr.Max a dalšími, obcházen slevami, věrnostními kartami a tak dále. Nevím, jaký je regulační smysl 30 korun za položku na receptu, a nikdo mi to nevysvětlil. Takže o nespravedlnosti, kdy jsme postihli ty, kteří nemají jiný příjem kromě důchodů a poměrně velkou spotřebu nutných léků - důchodci a chronicky nemocní - můžeme diskutovat do nekonečna.

David Rath v ČT uvedl, že se pokusíte systém sjednotit. Asociace krajů bude mít v tomto jednání zřejmě rozhodující slovo, jak vypadají průběžná jednání? Kdy by k sjednocení mohlo dojít?

Postup byl domluven, podmínky každého kraje jsou díky tvorbě různých druhů a typů řízení nemocnic hejtmany ODS rozdílné, nyní je stále vedena diskuze. Preferujeme ale zrušení poplatků na půdě vzniku - v poslanecké sněmovně a senátu.

Lékárníci se chtějí kvůli situaci v krajích obrátit na Evropskou komisi, neobáváte se výsledku této stížnosti?

V době, kdy jsou tolerovány miliardové injekce vlád do bank a firem, mi přijde nemístné diskutovat o nerovné soutěži a podpoře de minimis.

Proti krajům chce zakročit i ministerstvo zdravotnictví, máte nějaké informace o tom, co ministerstvo chystá?

Informace nemám, ale jisté signály svědčící o „trestech“ pro neposlušné kraje ve formě omezení financí na jiné akce a činnosti krajů vedených ČSSD ke mně již došly.

Kraje jsou také často osočovány z toho, že porušují daňové zákony. Oslovili jste v této souvislosti již nějaké právníky?

Podle výkladů našich právníků je postup v kraji Vysočina zcela zákonný.

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Diskutovat o nerovné soutěži mi přijde nemístné

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Diskutovat o nerovné soutěži mi přijde nemístné

Komentáře

dalších 27 komentářů
Jiří Antonín Votýpka Chudák občan, chudák pacient, chudák lékař.  | 12. 02. 2009 11:44

Tak se mi zdá že dnes je u nás jen jeden typ vlivného člověka: Oba pocházejí z lůna vedoucí strany před rokem 89, část je jich levých a část pravých. Mezi nimi zůstali jen občané s otevřenou hu..., kteří se nestačí divit co to vidí za divadlo. Bohužel kormidelníkům vývoje navíc ušlo, že je třeba moderní společnost vést pomocí opravdových odborníků.Ti nejsou už ani nalevo ani napravo. Bude to pořád horší, pokud tomu středu s otevřenou hu... nedojde trpělivost a nepožene levici i pravici tam kam patří. Pak teprve bude čas na nápravu věcí a to i zdravotnictví. Do té doby Vám si sobě přeji trpelivost a pokouším se zavírat ústa.

Talk Re:opustit 30 Kč? - ani náhodou  | 12. 02. 2009 09:46

Souhlasil bych rád za předpokladu: 1.ODS by opustila svoje rigidní postoje a přestane hájit pouze tuzexové oligarchy 2.K debatě půjdou všichni zástupci lékař§,potažmo zdravotníků 3.Víte,já moc na tu vlastní šťávu nevěřím a apriori nepovažuji soupeře ba protivníka za hlupáka.Slib má velkou sílu.Takže ,obávám se,jestli vyřknou,že po vítězných volbách zruší všechny poplatky a zdravotnictví zadarmo a všem...to má ods potom cca 8 let na to,aby se transformovala ze zájmové skupiny na skutečnou politickou stranu se všemi negativy a positivy z toho plynoucí.Je otázkou,jestli bude mít potom kde působit.Ale viníkem stavu dle mého(jako zhrzeného voliče ODS)je ona.

Oskar Re:Borisi, proč ne ty?  | 12. 02. 2009 09:03

Boris Šťastný by bylo pro nás zdravotníky to nejhorší řešení. Zprofanovaný doktor ministrem, kdo to kdy slyšel. Nechť se věnuje svému podnikání (to umí) ale do zdravotnictví nechť se neplete. Prostě tomu nerozumí. A navíc si rozumí s Rathem a to je naprostá diskvalifikace.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné