Přejít na obsah

Distributoři stahují z českého trhu léky indické GVK Biosciences

zpět
2.2.2015
sklad, léky, lékárna, lékárník
zvětšitsklad, léky, lékárna, lékárníkZdroj: Shutterstock

sklad, léky, lékárna, lékárník | Zdroj: Shutterstock

 

Distributoři stahují z českého trhu léky indické firmy GVK Biosciences, případně přerušují dodávky léků. Důvodem je podezření z manipulace výsledků klinických studií medikamentů. Na svém webu to oznámil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

V Česku bylo ke konci ledna na trhu osm léků firmy, u pěti z nich už bylo nahlášeno přerušení dodávek. Pozastavení registrací léků GVK Biosciences doporučila Evropská agentura pro léčivé přípravky.

„Státní ústav pro kontrolu léčiv intenzivně komunikuje se všemi dotčenými držiteli rozhodnutí o registraci jednotlivých léčivých přípravků. Držitelé postupně přerušují dodávky dotčených přípravků na český trh a někteří již zahájili stahování léků z lékáren,“ uvedl ústav.

„Všechny léky jmenované v rámci doporučení regulátora stahujeme už od poloviny tohoto týdne,“ řekl večer mluvčí distributorské firmy Michal Petrov televizi Nova.

Doporučení k pozastavení registrace vychází podle SÚKL ze závěrů inspekce provedené francouzskou lékovou agenturou ANSM, která zpochybnila věrohodnost klinických studií. Ústav ale zdůraznil, že se jedná pouze o preventivní opatření. „Neexistují žádné jednoznačné důkazy o možných rizicích či nedostatečné účinnosti, které by souvisely se zjištěnými pochybeními v provádění studií,“ sdělili pracovníci SÚKL.

Podobně už přistoupilo k přípravkům GVK Biosciences Slovensko. Tamní státní lékový ústav oznámil, že se z trhu stahuje 11 léků, které se používají například při léčbě onemocnění srdce, demence nebo alergií.


Komentovat článek: Distributoři stahují z českého trhu léky…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné