Distributoři: Zastavíme dodávky léků

Distributoři léků chtějí, aby jim největší dlužníci z řad fakultních nemocnic uhradili dluhy za léky. Jinak jim zastaví dodávky léčiv. „Distributoři si uvědomují, že by mohli ohrozit pacienty. Postačí jim tedy, když do týdne dostanou veřejný závazek od ministra financí Bohuslava Sobotky,“ řekl ředitel Asociace distributorů léčiv…

Praha – Pavel Suchý.

„Distributoři si uvědomují, že by mohli ohrozit pacienty. Postačí jim tedy, když do týdne dostanou veřejný závazek od ministra financí Bohuslava Sobotky, že stamilionové dluhy budou uhrazeny,“ prohlásil Suchý.

Ministerstvo: Pod tlakem nejednáme

Ministerstvo financí zatím o nároku distributorů nic neví.

„A každopádně ministerstvo nebude jednat pod nátlakem,“ řekla deníku Aktuálně.cz mluvčí ministerstva financí Petra Krainová. „Fakultní nemocnice navíc spravuje ministerstvo zdravotnictví. Primárně je to tedy jeho věc,“ odmítla požadavky.

Distributoři se obávají, aby jim ještě více neklesla obchodní přirážka na léky.

Od nového roku se již snížila z 32 na 29 procent a distributoři se o ni dělí s lékárníky.

Na protest proti tomuto snižování někteří lékárníci uzavřeli minulý týden na tři hodiny své lékárny. Nemocnice platí distributorům za léky s velkým zpožděním, současně ale dostávají pozdě úhrady ze zdravotního pojištění.

Lékárny čeká tvrdší režim

Distributoři také výrazněji přitvrdí úvěrovou politiku u veřejných lékáren, i jim budou výrazně zkracovat dobu splatnosti faktur.

„Distributoři budou od předlužených lékáren požadovat dodatečná ručení za vysoké úvěry, například formou bankovní záruky nebo zástavy nemovitostí,“ uvedl Suchý.

Pokud je nedostanou, distributoři budou podávat návrhy na konkurzy.

Česká lékárnická komora nijak nezastírá, že se varování distributorů obává.

„Lékáren, které mají problémy, je více než čtvrtina,“ řekl deníku Aktuálně.cz prezident komory Lubomír Chudoba. „Do této zhoršené situace se ovšem dostaly hlavně kvůli krokům ministra zdravotnictví Ratha. Nynější pohrůžka distributorů může vést k urychlení krachu některých z nich.“

Rath je tím, kdo by se podle Chudoby měl situací zabývat. „Chápu ovšem distributory. Jsou to obchodní firmy s velkými úvěry, takže musí svou situaci řešit,“ dodal.

Aktuálně.cz

Ohodnoťte tento článek!