Přejít na obsah

Dítě zachráníme i proti vůli rodičů, řekli lékaři

zpět
3.11.2011
sanitka, záchranka, záchranná služba
zvětšitsanitka, záchranka, záchranná službaZdroj: ZZS HMP

sanitka, záchranka, záchranná služba | Zdroj: ZZS HMP

 

Lékaři záchranných služeb na své valné hromadě rozhodli, že život dítěte je přednější než hrozba soudního postihu, proto budou zachraňovat děti i proti vůli rodičů.

Reagovali tak podle deníku Dnes na srpnový rozsudek trestající lékaře záchranky, který proti vůli matky odvezl dítě po domácím porodu do nemocnice, protože se bál o jeho život.

Zasahující lékař odůvodnil svůj postup tím, že dítě našel podchlazené a pupečník byl příliš dlouho spojený s placentou. „Rodiče po manželovi pouze chtěli, aby přestřihl pupeční šňůru, pak ať už se tam nemotá, že si chtějí vychutnat radostnou událost,“ řekla MfD lékařova manželka, nyní už vdova.

Potrestaný lékař totiž loni v červnu náhle zemřel na selhání srdce. Podle jeho kolegů k tomu přispěl i stres, kterému musel kvůli vyšetřování čelit.

Podle brněnského soudu však záchranáři svým postupem zasáhli do rodičovských a osobnostních práv matky a porušili i práva dítěte. Soud záchranné službě nařídil, že se musí matce omluvit, navíc jí má zaplatit stotisícové odškodné.

Lékaři považují rozsudek za nebezpečný precedens. Verdikt, který zatím není pravomocný, napadli. „Pobouřilo nás to. Nemůžeme dopustit, aby záchranáři v terénu propadli nejistotě, co je správně,“ argumentuje předseda Asociace zdravotnických záchranných služeb Marek Slabý.

Podle přednosty Ústavu etiky pražské 3. lékařské fakulty Marka Váchy má právo odmítnout pomoc lékaře pouze dospělý člověk. U dítěte však toto pravidlo podle něj neplatí.


Komentovat článek: Dítě zachráníme i proti vůli rodičů, řekli…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Dítě zachráníme i proti vůli rodičů, řekli…

Komentáře

1 komentář
Pozorovatel Dezinformace  | 3. 11. 2011 14:06

To je nesmysl a hrubá dezinformace. Nízké právní vědomí žurnalistů. Lékař nebyl trestán, protože vůbec nešlo o trestní řízení. Šlo o civilní při o náhradu nemajetkové újmy. Náhrada šla k tíži organizace, nikoli osobně lékaře.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné