Přejít na obsah

Dívky se možná dočkají očkování proti rakovině čípku zdarma

zpět
31.8.2009

Každoročně více než tisíc žen v Česku slyší od svého lékaře velmi nepříjemnou větu: Máte rakovinu děložního hrdla. Jde tak o druhý nejčastější nádor u žen hned po karcinomu prsu. Ministerstvo zdravotnictví by chtělo s neblahou statistikou zatočit...

Zvažuje proto zavedení plošného očkování. To je totiž v boji s tímto druhem rakoviny velmi účinné.

Současné vakcíny pokrývají většinu typů lidských papilomavirů, které vznik rakoviny děložního čípku způsobují. Nevýhodou je ale poměrně vysoká cena vakcíny. Očkování se skládá ze tří dávek a vyjde na deset tisíc korun.

Přestože na něj zdravotní pojišťovny přispívají, cena stále odrazuje spoustu lidí. Vedení resortu proto nyní přemýšlí o zavedení plošného očkování.

„V několika evropských zemích už dívky proti karcinomu děložního hrdla plošně očkují. Cílem diskusí, které nyní vedeme s odbornou veřejností, je nalezení odpovědi na otázku, zda má takové očkování z farmakoekonomického pohledu smysl také v České republice, “ prohlásila ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Odborníci doporučují očkovat hlavně dívky ve věku 12 až 17 let, protože očkování je nejúčinnější ještě před zahájením pohlavního života.

Pomůže i screening

Také starší ženy však mohou riziko onemocnění výrazně omezit. Stačí pravidelně chodit na screening, který patří v současné době k nejúčinnějším nástrojům v boji s tímto druhem rakoviny.

Odběr cytologického stěru při pravidelných gynekologických prohlídkách může včas odhalit změněné buňky na povrchu děložního čípku.

Právě včasný záchyt nemoci má rozhodující vliv na úspěšnost následující léčby. Přesto stále existuje spousta žen, které prohlídky podceňují a ke svému lékaři nechodí moc často.

Takové v minulém roce oslovily zdravotní pojišťovny dopisem s vysvětlením významu pravidelných návštěv u gynekologa. Přesto u mono ha žen nepochodily.

„Pozvánka vyburcovala k jednání pouze pětinu oslovených žen. Ostatní si myslí, že se jich to netýká, jenže opak je pravdou. S papilomaviry se v průběhu svého života setká skoro každá žena, “ varuje Zuzana Trávníková ze Zdravotní pojišťovny Metal-Aliance a dodala, že zásluhou dopisů se podařilo rakovinu odhalit u tří žen.

Filip Sušanka, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Dívky se možná dočkají očkování proti rakovině…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Dívky se možná dočkají očkování proti rakovině…

Komentáře

dalších 14 komentářů
Martin Vedral Očkování  | 2. 09. 2009 09:41

Mám dceru, která zatím sexuálně nežije, předpokládám však, že nebude žádný čuník. Přesto jsem jí rád očkování zaplatil.

t.c. v zahr. Re:V článku je řečeno A, B chybí....  | 1. 09. 2009 16:47

Viktorie, stejne to na vetsinu kmenu nepusobi. Ten nemeckej profesor ted ma nejake opletacky s policii pro podvody pri testovani .......... nejlepsi bude nesundavat kalhotky pred kazdym, kdo ho vytahne, jak uz tu padlo. :-))

Viktorie Re:Re:Re:Re:Ještě jedna informace...  | 1. 09. 2009 09:49

Vy to trošku zjednodušujete.. Za 1. - před papilomavirem není ani kondom 100% ochranou, takže pak jedině celibát :-) Za 2. - nemusíte být zrovna promiskuitní...znám případ holky, která si vzala 1. chlapa, se kterým měla pohlavní styk, s nikým jiným už pak ne a přesto už je bez dělohy díky rakovině děložního čípku, ačkoli chodila na kontroly pravidelně 1 ročně a není to žádná "špindíra"....takže problém může být v manželovi...nikdy nevíte, co Váš partner dělá, když není zrovna s Vámi... Za 3. - jsou i rodiče sobci, kteří, i když by na to měli, si raději koupí nový kožich nebo golfové hole, než by dali 10 000 na očkování děcka...bohužel...a nevím, proč by kvůli tomu měla ta děcka v budoucnu možná trpět...ne každý je holt tak uvědomělý jako my a rodiče si nevybíráme...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné