Přejít na obsah

Divoká novela skrývá miliardový obchod s očkováním dětí

zpět
9.6.2011
očkování, vakcinace, dítě, injekce
zvětšitočkování, vakcinace, dítě, injekceZdroj: www.branchen-baer.de

očkování, vakcinace, dítě, injekce | Zdroj: www.branchen-baer.de

 

Ministerstvo zdravotnictví prosazuje, aby dětské očkovací látky dodávaly lékařům místo státu soukromé firmy. Plán na nový model distribuce vakcín pro očkování navrhuje tzv. "divoká novela", kterou předložil ministr Leoš Heger k projednání zdravotnickému výboru minulý čtvrtek a již za týden ji ve druhém čtení projedná plénum sněmovny.

„Může se tím rozvrátit celý systém očkování,“ varuje před unáhlenou změnou předseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Jan Neugebauer, který slova o rozvratu rozhodně nepovažuje za žádnou nadsázku.

„Byl to pro nás blesk z čistého nebe,“ říká doktor.

Pokud totiž pojišťovna proplatí za vakcíny nižší částku, než bude požadovat soukromý distributor, budou muset za očkování u lékaře doplácet rodiče. Doktoři se obávají, že sociálně slabší rodiny pak mohou výzvy k očkování ignorovat.

Bez diskuse

Heger zvolil neobvyklý postup, který prakticky vylučuje veřejnou diskusi.

Divoká novela je ve skutečnosti tzv. „komplexní pozměňovací návrh“ o osmdesáti stranách, který mění ještě obsáhlejší novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění. Tu počátkem roku řádně projednala vláda a v dubnu prošla sněmovnou v prvním čtení.

„Přílišný spěch může přinést jen legislativní chaos, při kterém se může schválit paragraf, který nakonec zdravotnictví vážně poškodí,“ odsuzuje postup ministerstva právník Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala.

Stejně to vidí jeho kolega ze Sdružení praktických lékařů Jakub Uher. „Vůbec jsme nedostali možnost ministerský návrh připomínkovat. Kdybychom pravidelně nechodili na zdravotnický výbor, o ničem bychom se ani nedozvěděli,“ diví se Uher.

Divoká novela do zdravotnického systému několikrát dramaticky zasahuje, podle právníka je však nejspornější případ s vakcínami.

Lékařský úvěr

Dnes nakupuje očkovací látky stát přímo od výrobce a přitom využívá distribuční sítě společnosti Avenier.

K firmě s anonymními akciemi na doručitele se hlásí podnikatel Miroslav Lekeš, který před třemi lety získal od státu zakázku, aby vakcíny v hodnotě přes miliardu korun ročně doručoval dětským a praktickým lékařům. Ti dostávali vakcíny „zadarmo“.

Ministr teď bez diskuse prosazuje nový model, který by měl platit od příštího ledna.

Lékaři budou vakcíny nakupovat od distributorů, kde většinu trhu ovládají společnosti Avenier, JK Trading a Ptáček.

„Vypočetli jsme, že každý lékař bude pojišťovny úvěrovat 250 až 300 tisíci korunami, protože očkování budou proplácet se zpožděním několika týdnů,“ upozorňuje doktor Neugebauer.

Pojišťovny řeknou, pacient doplatí

Hegerův návrh slibuje, že se na očkovacích látkách ušetří deset procent. V každém případě ušetří ministerstvo zdravotnictví, protože vakcíny mají místo něho nakupovat pojišťovny.

Jejich postup definují už platné zákony. Po dohodě s výrobcem, případně v soutěži s několika výrobci stanoví konečnou cenu pro spotřebitele, za kterou se smí vakcína prodávat. Tato cena se skládá z výrobních nákladů a marží výrobce, distributora i lékaře. Zároveň pojišťovna stanoví úhradu, kterou za očkování proplatí. Tato úhrada může být nižší než konečná cena.

Tento model se běžně využívá při platbách pojišťoven za léky a také při dobrovolném očkování proti pneumokokům, kde dnes rodiče doplácejí 150 korun.

Rodiče nikdo nemůže nutit, aby za vakcíny platili. Pokud budou doplatky odmítat v masovém měřítku, vzroste riziko, že se do Česka vrátí epidemie jako tetanus, záškrt nebo černý kašel.

„Je vidět, že zákon neprošel žádnou odbornou diskusí,“ míní předseda Neugebauer.

Stát může nad očkováním dětí ztratit kontrolu i tím, že pojišťovny budou nakupovat od různých výrobců. Některé přitom mohou nakupovat jako dosud tzv. hexavakcínu pro šest dětských nemocí, jiné mohou šetřit tím, že pořídí více vakcín, které budou na jednu nebo dvě nemoci.

Miliardový byznys

Unáhlenou změnu v očkovací praxi odsuzuje i bývalý poslanec Ludvík Hovorka. Podle něho jde autorům zákona především o miliardový byznys s vakcínami, který chtějí zprostředkovat soukromníkům.

„Málokterá ordinace si bude moci dovolit úvěrovat pojišťovny stovkami tisíc korun. Jde o další útok na soukromé praxe a o další byznys pro očkovací centra,“ míní Hovorka.

Upozorňuje, že například distribuční společnost Avenier očkuje už ve 22 pobočkách v celé republice a může tedy pacienty od dětských lékařů převzít.

Celý článek najdete na serveru Aktuálně.cz nebo ZDE.


Klíčová slova

Autoři

Petr Holub, Aktuálně.cz

Související články

11.4. Očkování vytvoří imunitu Očkování vytvoří imunitu
1 příspěvků

Komentovat článek: Divoká novela skrývá miliardový obchod s…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Divoká novela skrývá miliardový obchod s…

Komentáře

další 2 komentáře
Dr.Kulich síla  | 10. 06. 2011 10:40

Pazoury páně bakalářově nejsou stále zpřeráženy. Jen další důvod k intensivní občanské neposlušnosti. Tohle jestli národ zakceptuje, tak si nezaslouží nárok na samostatnou existenci. Vivat Topol, Dalík, Borýsek i bakalář řečený straka nezbedná!

Karel Máček Ááá, pánové Šnajdr a Lekeš! Stará parta...  | 9. 06. 2011 14:34

Už je to tady! Nejdřív se vyházely nové mrazáky na vakcíny a Šnajdr zprivatizoval celý systém distribuce očkovacích látek do rukou (dnes už "maltského) podnikatele a kamaráda Lekeše. A teď pustili žilou doktorům. Tunel jak Blanka. Fakt si to necháme všichni líbit??

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné