Dluh Fakultní nemocnice v Olomouci je vyšší, než se čekalo

Hospodářská ztráta Fakultní nemocnice v Olomouci je ve skutečnosti více než dvakrát větší než uvedli zástupci nedávno odvolaného vedení. Ekonomický úsek FNO vyčíslil celkový propad nemocnice na 74 miliony korun…

Olomouc – Mnohem vyšší, než tvrdili zástupci nedávno odvolaného vedení Fakultní nemocnice v Olomouci, je podle posledních propočtů hospodářská ztráta tohoto největšího zdravotnického zařízení v kraji.

Ekonomický úsek FNO vyčíslil celkový propad nemocnice na 74 miliony korun, zatímco měsíc stará ujištění bývalého ředitele Václava Rýznara hovořila o částce zhruba 30 milionů.

„Zjistili jsme například, že jen spotřeba zdravotnického materiálu vzrostla oproti plánovanému rozpočtu o 118 milionů korun,“ upřesnil prozatimní ředitel nemocnice Jaroslav Vomáčka.

Peníze navíc odčerpala především legionela a loňský požár

Podle jeho slov se na ekonomickém propadu FNO podepsalo ochromení provozu na kardiochirurgii v souvislosti s výskytem nebezpečné legionely.

Několik měsíců byly totiž vypláceny mzdy lékařům, kteří nemohli operovat a značně nákladný byl i vlastní provoz této kliniky.

Částku pět milionů stálo také odstraňování následků škod po požáru, k němuž došlo vloni v létě na první chirurgii. „Dluh ve výši 74 milionů spadá na vrub státního rozpočtu jako minusové saldo,“ doplnil Vomáčka.

Nemocnice však nejspíš bude muset vrátit státu částku ve výši 16,5 milionu korun a penále v souvislosti se závěry ministerského auditu, jenž zjistil závažná pochybení při nakládání s účelově vázanými státními prostředky.

„Chceme se zástupci ministerstva jednat alespoň o odpuštění penále,“ řekl již dříve ředitel. Personálními změnami rozbouřená situace se prý začíná zklidňovat.

Ministerstvo jmenuje nové vedení v nejbližsčích týdnech

Ministryni Součkové leží nyní na stole žádost prozatimního ředitele FNO o odvolání dozorčí rady nemocnice.

„V nejbližších týdnech bude vypsáno výběrové řízení na místo nového ředitele,“ řekl mluvčí Mario Böhme. „V této věci ale zatím ještě nebylo rozhodnuto.“

PETRA UVÍROVÁ, Olomoucký den, 10.02.2003

Ohodnoťte tento článek!