Přejít na obsah

Dluhy cizinců bez pojištění a hotovosti v českých nemocnicích. Co s tím?

zpět
20.8.2009

"Před lety dlužili cizinci nemocnicím miliony, nyní statisíce korun. Neříkám, že to je v pořádku. Na jedné straně mince je pomoc bližnímu a na druhé straně zneužití této pomoci. Je třeba, aby zde nebyli zaměstnáváni cizinci načerno, aby měli v pořádku své zdravotní pojištění a neměli fingované adresy pobytu," odpovídá Miroslava Němcová...

Miroslava Němcová ODS

Před lety dlužili cizinci nemocnicím miliony, nyní statisíce korun. Neříkám, že to je v pořádku. Na jedné straně mince je pomoc bližnímu a na druhé straně zneužití této pomoci. Je třeba, aby zde nebyli zaměstnáváni cizinci načerno, aby měli v pořádku své zdravotní pojištění a neměli fingované adresy pobytu. To je základní předpoklad, že zdravotní péči, kterou platíme my, nebudou zneužívat jiní.

Jan Kasal KDU-ČSL

V době dovolených člověka napadá, jak by v podobném případě dopadl v cizině on sám. Jistě by se to lišilo stát od státu, a tak bych jako občan civilizované země nerad přistupoval k tak drastickým opatřením, jako ponechat těžce zraněné bez pomoci. Pro občany Evropské unie existuje Centrum mezistátních úhrad, vyřizování je ale zdlouhavé. Dluhy po cizincích zůstávají na bedrech zdravotnických zařízení, těm by mohlo pomoci třeba zřízení zvláštního fondu. Další možností je trvat na spolehlivém zdravotním pojištění jako na podmínce vstupu do země, zvláště u příchozích z určitých zemí.

Karel Černý ČSSD

Určitě by nebylo humánní nechat nemocného cizince bez pomoci, bez ošetření. To prostě nejde. Věřím, že spousta z nich své ošetření uhradí hotově nebo přes pojištění, na druhou stranu je pravda, že jsou i tací, kteří se nechají ošetřit a ošetření, případně další léčbu, neuhradí. Proto je nutné trvat na zdravotním pojištění cizinců již při vstupu do České republiky.

Dagmar Zvěřinová ČSSD

Tento problém se podle přibližných odhadů týká až sta tisíc cizinců, kteří u nás pobývají. Jedná se především o lidi, kteří nejsou v zaměstnaneckém poměru. Tedy například živnostníky, rodinné příslušníky legálně zaměstnávaných cizinců, ale i studentů. Živnostníků je mezi nimi na osmdesát tisíc. Tito lidé, ze zemí, s nimiž ČR nemá příslušné smlouvy, nemohou být pojištěni v rámci systému veřejného zdravotního pojištění. To pokládám za chybu. Ministerstvo zdravotnictví má připraven návrh řešení, které by umožnilo tyto cizince pojišťovat. Návrh bohužel dosud nebyl schválen, a to vinou špatného postupu ministerstva, které jej předkládalo v balíku sporných reforem. Ministerstvo zdravotnictví by mělo návrh co nejdříve předložit k samostatnému schválení parlamentem.

Ivo Strejček ODS

Pokud se týká turistů, pak vzhledem k členství ČR v EU platí vzájemné zúčtování lékařské péče mezi členskými státy a neměl by být žádný problém. Ani v případech zahraničních zaměstnanců náležitě zaměstnavatelem pojištěných by k těmto skutečnostem nemělo docházet. Ano, problém jsou ilegální pracovníci zaměstnávaní v ČR. Tam ale hledejme řešení jinde: dokud totiž budou náklady práce (zdravotní a sociální pojištění placené zaměstnavatelem) vysoké, bude se nelegální zaměstnávání stále vyplácet a úhrady za poskytování zdravotní péče cizincům bez pojištění budou nedobytné. Je třeba odstraňovat důvody, které vedou k nelegálnímu zaměstnávání a následně dojde i ke zmenšení problému, na který se ptáte.

Vysočina


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Vysočina

Komentovat článek: Dluhy cizinců bez pojištění a hotovosti v…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Dluhy cizinců bez pojištění a hotovosti v…

Komentáře

dalších 6 komentářů
Baalamut nikdo nás nenutí...  | 21. 08. 2009 08:31

...vůbec nikdo. Management nemocnice má svěřený majetek spravovat s péčí řádného hospodáře a nikoli dotovat podvádějící cizince. Žádný zákon nenařizuje nikomu tratit na příjmu z práce. Dokonce i v ambulanci lze odmítnout pacienta/klienta, pokud je lékař přetížen ( a přetížen může být i dluhy). Chápu, že existují akutní stavy, kde automaticky lékař ( nemocnice) koná neodkladně, ale současně má neodkladně pracovat management a zajistit úhradu akutní péče, či (přinejmenším) minimalizovat škody a repatriovat cizince domů.

MUDr Re:pořád se divím  | 20. 08. 2009 20:40

Když přijdete na západ od naší hranice do zdravotnického zařízení, nejdříve se zjistí, zda máte na zaplacení, ev. zda Vaše pojištění je skutečně platné a vztahuje se na tento konkrétní přípaed a teprve pak Vás začnou ošetřovat a léčit. Jen u nás jsme nuceninašimi zákonodárci nejdříve léčit a teprve pak zjištovat, zda nám to někdo zaplatí, beno zda to půjde z naší kapsy - toto se týká nejen cizinců, ale prakticky všech pacientů.

Baalamut pořád se divím  | 20. 08. 2009 14:02

že to nemocnice neumí řešit. nechápu, proč současně s přijetím cizince neověřují jeho kredibilitu. proč nechtějí platby hotově.že je novelizován zákon je samozřejmě dobře, ale sám o sobe nemocnice k racionálnímu chování nestačí.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné