Dluhy nemocnic za léky už přesáhly miliardu

Od loňského června, kdy činily 700 milionů, stouply o 40 procent. Tvrdí to ředitel Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) Pavel Suchý. Spolu s představiteli zdravotních pojišťoven a lékárnické komory jdou proto v pondělí představitelé firem za ministryní zdravotnictví Miladou Emmerovou…

Chtějí slyšet, jak bude situaci řešit. „Dluh veřejných lékáren se pohybuje trvale kolem 1,9 miliardy, ale dluh nemocničních lékáren za osm měsíců výrazně narostl,“řekl Suchý.

Zarážející podle něj je, že dluhy nemocnic stouply, přestože dostaly na oddlužení tři miliardy korun. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky se propad nemocnic na konci roku 2003 blížil 2,5 miliardy korun, loni dosáhly zisku 3,7 miliardy.

Tato částka není ve statistice rozčleněna, takže případné dluhy za léky se v ní skryjí. Dodavatelé léčiv s Emmerovou o finančních problémech dosud nejednali.

Naposledy je řešili s její předchůdkyní Marií Součkovou na podzim roku 2003, poté následovalo oddlužení nemocnic a finanční injekce zdravotním pojišťovnám.

Součková tehdy distributorům slíbila, že do dubna 2004 budou nemocnice bez dluhů. „Opak je pravdou,“posteskl si Suchý.

Deníky Bohemia

Ohodnoťte tento článek!