Dluhy VZP berou lidem lékaře. Emmerová mlčí

Na hrozbu omezení provozu kvůli zpožděným platbám zdravotních pojišťoven upozornili otevřeným dopisem ministryni zdravotnictví Miladu Emmerovou lékaři ze soukromé polikliniky v Kraslicích na Sokolovsku…

Kraslice –

Poukazují v něm na to, že kvůli skluzům v platbách bude poliklinika nucena ošetřovat pouze akutní případy. Znamenalo by to, že by obyvatelé města i spádových oblastí museli na některá vyšetření jezdit do třicet kilometrů vzdáleného Sokolova.

Po ministryni lékaři požadovali, aby se problematikou v privátním sektoru začala intenzivně zabývat. Její odpověď však lékaře pobouřila. Emmerová v dopise píše, že ministerstvo je sice o problematice pozdních úhrad ze strany pojišťoven informováno, avšak do problematiky nezasáhne.

„Nemůžu vstupovat do dvoustranných smluvních vztahů mezi zdravotnickým zařízením a pojišťovnou. Je záležitostí obou subjektů, jaké podmínky ve smlouvě o zdravotní péči sjednají,“ uvádí v dopise Emmerová.

„Pokud nedojde k dohodě mezi poliklinikou a zdravotní pojišťovnou, lze využít možnosti vyvolat smírčí řízení a následně i soudní řešení sporu,“ sdělila lékařům. V poslední větě pak polikliniku vyzvala, aby se obrátila na svého zřizovatele, který prý může být nápomocný. Zřejmě si ale neuvědomila, že soukromé zdravotnické zařízení zřizovatele nemá.

Vedení nejsilnější pojišťovny zase tvrdí, že se ze zákona musí držet pojistného plánu a je to právě stát, který rozhoduje o platbách. Stát prý musí udělat systémová opatření.

„Poslední větou ministryně ukázala svoje kvality,“ okomentoval dopis ironicky jednatel kraslické polikliniky Zdeněk Zíka. Pojišťovny posílají poliklinice peníze s měsíčním zpožděním.

„Každý měsíc voláme pojišťovnám, jestli prostředky pošlou, abychom mohli vyplatit mzdy a nakoupit materiál. Každé ošetření je kryté náklady. Když nejsou příjmy, tak to prostě nejde. Cítíme existenční ohrožení,“ dodal Zíka.

Plzeňský deník

Ohodnoťte tento článek!