Přejít na obsah

Dlužíte poplatek lékaři? Čekejte exekutora

zpět
18.11.2010
peníze
zvětšitpenízeZdroj: pinellasnewsboy.com

peníze | Zdroj: pinellasnewsboy.com

 

Desítky tisíc lidí nezaplatily regulační poplatek v nemocnici. Tyto peníze z nich nyní začínají vymáhat exekutoři. Z částky původně v řádech desetikorun se snadno může stát dluh až ve výši čtrnácti tisíc korun.

Nemocnicím, které mají v pohledávkách miliony korun, totiž došla trpělivost s neplatiči, a tak se pustily do vymáhání soudní cestou.

Například největší pražská nemocnice v Motole už předala advokátům k vymáhání 2775 pohledávek. Podobně jsou na tom i další velké nemocnice v Česku. „Zatím bylo podáno 504 návrhů na exekuci, ale případy se řeší postupně, jednotlivá řízení stále probíhají,“ potvrdila HN Eva Jurinová, mluvčí nemocnice.

Nemocnice začala s vymáháním starších případů z roku 2008, na pohledávky z loňska a letoška teprve vypíše výběrové řízení. Na dvanáct tisíc neplatičů evidují ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové, první desítky pacientů v exekuci již hlásí i Fakultní nemocnice Plzeň.

Dokazovat musí dlužník

Není přitom pravidlem, že se neplatič o exekuci dozví dostatečně včas, aby svůj dluh mohl vyrovnat bez dalších nákladů. Nemocnice sice posílají upomínky, ale ne vždy na správnou adresu. Ani usnesení o nařízení exekuce, která posílá soud, nemusejí dlužníka zastihnout, pokud bydlí jinde než na trvalé adrese, anebo několik dní nepřebírá poštu.

Dlužník navíc nemůže celý proces obejít pouhým tvrzením, že poplatek uhradil. Platební rozkaz i návrh na exekuci podává soud na základě informací od nemocnice, která musí prokázat vznik pohledávky, tedy provedené ošetření. „Pokud dlužník trvá na tom, že poplatek uhradil, je na něm, aby to dokázal,“ vysvětluje advokátka Olivia Tučková, jež se vymáháním regulačních poplatků zabývá. Lidem proto doporučuje, aby si doklady z nemocnice o zaplacení poplatku schovávali.

Může se totiž také stát, že nemocnice udělá chybu v evidenci a bude vyžadovat poplatek i od někoho, kdo jej uhradil. „Kvůli zavádění celého nového systému regulačních poplatků mohlo dojít k omylům,“ připustila mluvčí Motola Jurinová.

Nemocnice vymáhat musejí

Případy, kdy je exekuce nařízena kvůli 30 nebo 90 korunám, nejsou podle exekutorů ani pracovníků nemocnic výjimkou. „S takovými případy se běžně setkáváme. Nemocnice, pro kterou vymáhá můj úřad, stanovila dolní hranici na 90 korun,“ řekla prezidentka Exekutorské komory Jana Tvrdková. Zdravotnická zařízení svůj postup hájí tím, že jim zákon ukládá povinnost poplatky vymáhat. Pokud by to nedělaly, hrozí jim pokuta až 50 tisíc korun.

Celý článek si můžete přečíst na serveru iHNED.cz nebo ZDE.


Autoři

Miroslava Jirsová, Hospodářské noviny

Související články

12.7. S poplatky se jako člověk nemohu smířit... S poplatky se jako člověk nemohu smířit...
47 příspěvků
5.10. Zrušení poplatků by nemocnici stálo miliony Zrušení poplatků by nemocnici stálo miliony
0 příspěvků

Komentovat článek: Dlužíte poplatek lékaři? Čekejte exekutora

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné