Dlužníci, třeste se, jdou vám po účtech!

Desítky tisíc dlužníků zdravotních pojišťoven se mají na co těšit. Pojišťovny jim začnou v příštích týdnech obstavovat platy i účty, aniž by čekaly na rozhodnutí soudu. Umožňuje jim to novela zákona, která platí od 1. srpna…

Zákon o veřejném zdravotnictví umožňuje pojišťovnám vymáhat dluhy přímo, bez soudního rozhodnutí.

Karlovy Vary/Plzeň – Desítky tisíc dlužníků zdravotních pojišťoven se mají na co těšit. Pojišťovny jim začnou v příštích týdnech obstavovat platy i účty, aniž by čekaly na rozhodnutí soudu. Umožňuje jim to novela zákona, která platí od 1. srpna. „Zákon nám dává možnost donutit k placení skutečné dlužníky. Nyní čekáme na prováděcí předpisy a můžeme jej začít uplatňovat,“ uvedl Miroslav Wimmer, ředitel karlovarské Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

Plzeňská pobočka VZP sáhne na účty neukázněných firem, které neplatí zdravotní pojistné za své zaměstnance, nejdéle do měsíce. „V okamžiku, kdy zjistíme, že firma nebo podnikatelé neplatí, můžeme jim obstavit plat nebo účet, a to do 30 dnů,“ upozornil právník pobočky Karel Kvasnička. Podle novely může zdravotní pojišťovna vydávat výkaz nedoplatků, který je zároveň exekučním titulem. Dříve musel exekuci povolit soud.

Jen karlovarská VZP eviduje zhruba 22 tisíc dlužníků. Nejsou to jen firmy, v databázi se objevují i osoby, které zaměstnavatel pojišťovně nenahlásil. Podle Wimmera by si každý občan měl ověřit, jestli ho zaměstanavatel zaevidoval u zdravotní pojišťovny v dané lhůtě, to je do osmi dnů od nástupu do práce.

„Pokud tak neučiní, pak je dlužníkem občan sám,“ upozornil Wimmer.

Každý dlužník dostane výkaz nedoplatků. Do osmi dnů může podat námitky. Pokud je nepodá nebo je pojišťovna neuzná a dlužník nezaplatí, může se okamžitě uskutečnit exekuce – buď srážkou ze mzdy nebo příkazem k úhradě pohledávky z bankovního účtu. Dlužník pak může sice podat žalobu k soudu, ale než soud rozhodne, exekuce stále běží.

Někteří podnikatelé se toho obávají. „Rozhodně jsem proti jakýmkoliv exekucím, protože ne vždycky je na vině podnikatel. Mohlo by to vést ke krachům firem. Soud dodatečně rozhodne, že to je v pořádku, jenže už bude pozdě. Lidé zbytečně přijdou o práci,“ hájí soukromníky předseda Sdružení podnikatelů ČR Bedřich Danda.

Poslanci si od novely mj. slibují, že účinnější způsob postihování neplatičů umožní největší pojišťovně v zemi -VZP – lépe se vyrovnat se svými vlastními dluhy. Pojištěnci jí dluží 14 miliard korun. VZP i kvůli tomu zpožďuje platby zdravotnickým zařízením a dostává tak lékaře do složité existenční situace.

Seznamy dlužníků VZP jsou zveřejněny na internetových stránkách www.vzp.cz.

IVANA KALINOVÁ, NATAŠA ŠEDIVCOVÁ, Plzeňský deník, 30.8.2004

Ohodnoťte tento článek!