Přejít na obsah

Heger navrhuje, aby se o těhotné staraly porodní asistentky

zpět
22.2.2012
těhotenství, těhotná
zvětšittěhotenství, těhotnáZdroj: www.blossomingfamilies.com

těhotenství, těhotná | Zdroj: www.blossomingfamilies.com

 

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) chystá změny v péči o těhotné. Podle dnešního vydání deníku Dnes chce posílit pravomoci porodních asistentek. Ty by měly o zdravé ženy pečovat v době těhotenství i po porodu. K lékaři by ženy docházely jen na nejnutnější prohlídky nebo při zdravotních obtížích. Ministr chce tak ušetřit a snížit vytíženost lékařů. Ti s návrhem nesouhlasí, porodní asistentky jsou pro.

Deník píše, že na ministerstvu už vzniká pracovní skupina, která má nové pravomoci nastavit. „Chceme, aby porodní asistentky převzaly od gynekologů prenatální péči o ženy během těhotenství. Na to nemusí být lékař,“ uvedl Heger. Podle něj stačí jen nově určit pravidla, co porodní asistentky mohou a kdy už by měly poslat těhotnou pro jistotu na vyšetření lékařem. Ke gynekologovi by šla žena jen na ultrazvuk nebo v některých definovaných případech,“ doplnil ministr.

Hegerův návrh se ale nelíbí gynekologům. „Nechápu, když je někde nastavena péče na vyšší úroveň, proč se vracet k tomu, co jsme tu měli dřív, za dob porodních bab?“ reagoval prezident České gynekologicko -porodnické společnosti Vladimír Dvořák.

Gynekologové se podle ministra bojí, že přijdou o jistý příjem peněz. Hegerovým cílem je totiž ušetřit. A na to podle listu slyší jak zdravotní pojišťovna, tak poslanci. „Je jen otázka času, kdy se ty kódy pro porodní asistentky a pro pojišťovnu nasmlouvají, aby tuto práci mohly dělat a dostaly za ni zaplaceno. A není to krok zpátky, je to naopak cesta do Evropy, protože ve většině zemí na Západě to tak je,“ sdělil listu Aleš Roztočil ze zdravotního výboru Sněmovny a zároveň také gynekolog. Ohrožení péče o těhotné se neobává.

Porodní asistentky souhlasí. Podle ředitelky Unie porodních asistentek Kateřiny Hájkové Klíčové je to tak ve většině evropských zemí. V České republice je asi 6000 porodních asistentek a podle Hegera mají všechny vzdělání stejné jako jinde v Evropě.


Komentovat článek: Heger navrhuje, aby se o těhotné staraly…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Heger navrhuje, aby se o těhotné staraly…

Komentáře

dalších 12 komentářů
MUDr Jiří Kilian jde o zdraví mladých žen a jejich dětí  | 3. 03. 2012 19:00

medicínské (= lékařské) nemají oba,, doktor medicíny má medicínské, PA má ošetřovatelské. Nejde o obecnou péči o ženu, kdežto o péči o těhotnou, rodičku a novorozence. PA jistě může pečovat o cokoli, to jí nikdo nebere, problém je míra té péče a kompetence a odpovědnosti. Moderní babictví je možná pro spoustu žen přijatelnější, o tom řeč není. Vaše swdělení o tom, co je komu jednoznačně ku prospěchu, je poněkud nesrozumitelné.

Lenka jde o zdraví mladých žen a jejich dětí  | 3. 03. 2012 13:11

Kde je ta hranice, mezi vzděláním lékařským (protože medicínské mají oba) a ošetřovatelským? Pokud by odborníci shledali, že porodním asistentkám k převzetí odpovědnosti za péči o ženy při fyziologickém těhotenství a porodu v jejich vzdělávání něco chybí, tak to do jejich vzdělávacích programů doplňme, ale nestavme to tak, že asistentka nemůže pečovat o ženy v souvislosti s těhotenstvím a porodem. To je demagogie, včetně toho, že návrat k babictí je škodlivý a nebezpečný pro ženu. Moderní babictví, stejně tak, jako péče lékaře, akceptuje veškeré poznatky moderní vědy a v péči je využívá. Pro spoustu žen je to péče mnohem přijatelnější a není vyloučeno, že by přivedla k odborné péči i ty ženy, které se rozhodnou zdravotnické služby v těhotenství a při porodu nekontaktovat. Což je jednoznačně ku prospěchu jejich i dítěte.

helena jde o zdraví mladých žen a jejich dětí  | 27. 02. 2012 20:09

Přesně tak, porodní asistentka nemá vzdělání medicínské, ale jen ošetřovatelské, nemůže tedy, zejména v tak rizikovém oboru, jako je porodnictví, suplovat lékaře, v tomto oboru zavčas rozlišit patoloogii od ještě normálních nálezů je často problém i pro doktora= vysokoškoláka, který má ještě ze svého oboru atestaci.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné