Přejít na obsah

Do akce Děkujeme, odcházíme se pomalu zapojují i lékaři z FN

zpět
28.7.2010
lékaři
zvětšitlékařiZdroj: www.newmexicoorthopaedics.com

lékaři | Zdroj: www.newmexicoorthopaedics.com

 

K iniciativě lékařských odborů Děkujeme, odcházíme se pomalu přidávají i lékaři z fakultních nemocnic. „Ve FN jsou lékaři tradičně více obezřetní, ale i zde se akce pomalu rozjíždí,“ uvedla pro Zdraví.Euro.cz pražská koordinátorka LOK-SČL Marcela Sojáková z VFN.

Dlouhodobě se hovoří o nedostatku lékařů. Víte, jaká je celková situace v hlavním městě?

Pracuji ve fakultní nemocnici. Situace v Praze je specifická tím, že zde převládají FN, které aktuální nedostatek lékařů nepociťují. To je dáno tím, že zneužívají nastupujících absolventů, které zaměstnávají na zkrácený úvazek O,1- O,5 s tím, že pochopitelně odpracují plnou pracovní dobu. K tomu někteří v rámci doktorandského studia pobírají nevelké stipendium z lékařských fakult. Tím si FN zajišťují levnou pracovní sílu, za to umožní lékaři odatestovat aniž by musel podepisovat tak zvanou kvalifikační dohodu.

Chybí u vás nějací lékaři?

Bohužel i ve FN začínají chybět lékaři v produktivním věku okolo 40 let, neboť ti po zjištění, že od atestace daleko a finanční perspektiva nulová, často volí odchod do zahraničí, do soukromého sektoru či k firmě. Tedy tak zvaná „hmota“ je, ale kvalita klesá. Naprosto jiná je situace v mimopražských nemocnicích, zejména v příhraničních krajích, tam je již personální devastace dramatická.

Kolik lékařů se z vašeho kraje připojilo k akci Děkujeme, odcházíme?

Ve FN jsou lékaři tradičně více obezřetní, nicméně například ve Fakultní Thomayerově nemocnici se již připojila 1/3 lékařů a i v ostatních FN se akce pomalu rozjíždí.

Jak se celkově staví lékaři k této iniciativě? Podporují požadavky?

Požadavky LOKu akcentované v rámci této akce podporují prakticky všichni lékaři, jenom po zkušenostech s našimi politiky jsou skeptičtí. Ve výsledku se domnívají,že budou stejně muset situaci vyřešit sami, což znamená, že z českého zdravotnictví odejdou. Takto alespoň uvažuje velké množství nastupujících mladých lékařů.


Autoři

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Do akce Děkujeme, odcházíme se pomalu zapojují…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Do akce Děkujeme, odcházíme se pomalu zapojují…

Komentáře

dalších 29 komentářů
Magdaléna Faustováf Děkujeme, odcházíme  | 28. 02. 2011 11:10

Jsem zdravotní sestra v Krajské nemocnici Liberec. Po třiceti letech praxe mám 17000,Kč hrubého, z toho 1000,-Kč je osobní ohodnocení.Odcházím..

sumecek Děkujeme,odcházíme  | 10. 02. 2011 01:20

Čest práci !! Ivanko

Marta Habešová  | 18. 01. 2011 20:04

Jsem zdravotní sestra,pracuji 47 let a vím jaké almužny naši lékaři mají.Proč se pan ministr tolik brání.On by za ty peníze nepracoval ani omylem.A páni poslanci a senátoři teprve ne.Ti si snížili platy o 5procent a nám sebrali10.To je spravedlivé.Mi marodíme za směšný peníz a oni za 100 procentní plat.Tak se lidi nedivte,že chtějí víc.Držím jim palce nedejte se Marta

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné