Do biotechnologické firmy PrimeCell vstoupil čínský investor

Společný podnik založila česká biotechnologická společnost PrimeCell Therapeutics ve spolupráci s čínskou biotechnologickou společností SCL Biotechnology Co., Ltd. specializující se na práci s některými specifickými typy kmenových buněk.

Nová společnost SCL Biological Czech má sídlo v biotechnologickém parku 4MEDi v Ostravě. Působit chce na celém evropském trhu. Počáteční investice čínské strany budou v řádech desítek milionů korun. ČTK o tom informoval předseda dozorčí rady společnosti PrimeCell Michal Zahradníček.

„Je to postupná investice, kterou během prvních dvou let odhaduji na jeden až dva miliony dolarů (přibližně 50 milionů korun). Při expanzi do Evropské unie pak kolem deseti až dvaceti milionů dolarů (zhruba půl miliardy korun),“ řekl Zahradníček.

Podle mluvčí společnosti Petry Dvořákové vznikl společný podnik po několikaměsíčním vyjednávání obou partnerů podpořeným ministerstvy zdravotnictví obou zemí a Česko – čínskou obchodní komorou. „Jedná se o výjimečný počin na poli regenerativní medicíny. Cílem nové společnosti je vybudovat celoevropskou síť pro výzkum, zpracování, uchovávání a aplikaci kmenových buněk z pupečníku,“ uvedl jeden ze zakladatelů nové společnosti Jakub Schůrek.

Čínské investice budou směřovat zejména do ostravského biotechnologického parku, nových technologií výroby, uchovávání a aplikace kmenových buněk a rozvoje biomedicíny. „Nová společnost okamžitě zahájila kroky k přípravě výroby produktů z lidských buněk v superčistých prostorách a nábor zaměstnanců,“ řekla Dvořáková. Česká strana při vzájemné spolupráci nabízí vzdělaný personál, laboratorní zázemí, biobanku a know-how v oblasti práce s lidskými buňkami.

PrimeCell Therapeutics je česká biotechnologická společnost zaměřená na oblast regenerativní medicíny. Vyvíjí léčivé přípravky a produkty regenerativní medicíny. SCL Biotechnology Co., Ltd. je čínská biotechnologická firma působící v oblasti regenerativní medicíny, výzkumu a uchovávání kmenových buněk. Podílí se na výzkumu a použití lidských buněk v praktické medicíně, uvedla Dvořáková.

Ohodnoťte tento článek!