Do Bohunic míří jen dva týmy úrazovky

Titulní obrázek

Politici mluví o přesunu brněnské Úrazové nemocnice do areálu Fakultní nemocnice Brno, ale ve skutečnosti se nebude přesunovat celá nemocnice. Pouze traumatým a spinální jednotka. Právu to potvrdila mluvčí FNB. Znamená to, že v současné době není nikdo schopen spolehlivě říci, co bude s ostatními lékaři a sestrami…

Hejtman Stanislav Juránek se brání kritice ze strany ČSSD, názor prý nemění

V minulých dnech se Úrazová nemocnice stala předmětem výměny názorů. Nejprve hejtman Stanislav Juránek (KDU-ČSL) oznámil podporu variantě, aby vznikl samostatný objekt, kam by se vešla celá úrazovka. Varoval, aby se nerozpadly sehrané špičkové kolektivy. Vlastně tlumočil stanovisko celostátní komise lidové strany pro zdravotnictví.

Vzápětí hejtmana kritizoval šéf poslaneckého klubu soc. dem. Michal Hašek – za příliš pozdě změněný postoj. V pondělí o Juránkovi podobně hovořil také lídr KSČM v kraji Vojtěch Adam, jenž ale zároveň nešetřil ani Haška, který podle něj vytlouká touto kauzou politický kapitál stejně jako hejtman.

Juránek zaslal v pondělí redakcím prohlášení, z něhož citujeme: „Chci zdůraznit, že jsem názor nezměnil, dlouhodobě hledám řešení, které je dobré pro pacienty, nikoli pro jednu či druhou stranu. Z jedné strany upozorňuji na nevhodnost roztříštění unikátního traumatýmu na různá místa v areálu FNB. Na straně druhé dávám městu Brnu ke zvážení, zda při jeho převzetí Úrazové nemocnice se nezhorší péče o pacienty. Dlouhodobě si totiž neumím představit, že by městský rozpočet dokázal financovat tuto nemocnici.“

O zachování úrazovky tedy nyní bojují lidovci, ČSSD i komunisté. Faktem ale je, že v Bohunicích se připravují pouze na zmíněné dva odborné týmy. Tamní ředitel Roman Kraus říká, že budou moci přijmout všechny zaměstnance úrazovky, kteří o to požádají, ale nemůže zaručit zachování ostatních týmů.

Na Juránkovo prohlášení reagoval v úterý opět Hašek. V souladu s hejtmanem píše, že také bude jednat s primátorem Brna Romanem Onderkou (ČSSD). „Teď je zákon ve zdravotnickém výboru Sněmovny a bude tam 60 dní – je to ideální prostor pro další jednání mezi ministerstvem zdravotnictví a městem a možná, bude-li pan hejtman chtít, i mezi hejtmanem. Myslím, že není třeba se dohadovat, jestli chce nebo nechce někdo vytloukat z úrazovky politický kapitál. Tam jde o konkrétní stovky zaměstnanců a tisíce pacientů,“ uvádí Hašek.

Jan Trojan, Právo

Do Bohunic míří jen dva týmy úrazovky
Ohodnoťte tento článek!