Přejít na obsah

Do Brna díky grantu přišla uznávaná vědkyně, zaměří se na imunitu

zpět
12.11.2014
vědec, věda, mikroskop, výzkum
zvětšitvědec, věda, mikroskop, výzkumZdroj: wikipedia.com

vědec, věda, mikroskop, výzkum | Zdroj: wikipedia.com

 

Na problematiku imunitního systému se v Brně zaměří mezinárodně uznávaná bioložka Mary O'Connellová. Do Středoevropského technologického institutu (CEITEC) Masarykovy univerzity nastoupila díky dotaci více než 60 milionů korun z evropského programu Era Chairs.

Škola grant získala jako jediná v Česku.

Vědkyně díky grantu vytvoří a povede pracovní skupinu o šesti až deseti lidech, a to nejméně 4,5 roku. „Naše skupina bude pracovat na objasňování procesu, kdy selhání v obranyschopnosti organismu při boji s choroboplodnými zárodky vede k autoimunitním onemocněním,“ uvedla O'Connellová v tiskové zprávě.

Vhodného kandidáta na vedoucí pozici vybrala komise z 20 uchazečů zejména ze Spojených států a západní Evropy. O'Connellová vystudovala v Dublinu a působila v předních světových institucích včetně Massachusettského technologického institutu v Bostonu a Biocentra v Bazileji. Poslední rok a půl před příchodem do Česka strávila na Stockholmské univerzitě.

„Pro další rozvoj potenciálu, který máme díky investicím do vědeckých center a příchodu mladých vědců, je nezbytné přilákat k nám i vědce s bohatými zkušenostmi a vazbami na mezinárodní týmy, schopné postavit zde výzkumné skupiny s vlastním výzkumným programem,“ řekl prorektor Masarykovy univerzity pro výzkum Petr Dvořák.

CEITEC je centrem vědecké excelence v oblasti věd o živé přírodě a pokročilých materiálů a technologií. Vznikl jako společný projekt šesti brněnských univerzit a vědeckých pracovišť. Celkový rozpočet centra je 5,246 miliardy korun. Zaměstnává řadu výzkumníků ze zahraničí.


Komentovat článek: Do Brna díky grantu přišla uznávaná vědkyně,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné