Přejít na obsah

Do českého zdravotnictví jde méně peněz než ve většině zemí OECD

zpět
20.8.2008

Do českého zdravotnictví jde méně peněz než ve většině zemí OECD. Výdaje na jednoho obyvatele v přepočtu podle kupní síly a cenové hladiny mají nižší jen Turecko, Polsko, Slovensko a Korea. Na opačném konci žebříčku je Norsko, Švýcarsko a Lucembursko, které mají celkové výdaje třikrát vyšší než Česko...

Vyplývá to z nejnovějších dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Celkové výdaje zahrnují veškeré peníze zdravotnictví - tedy jak veřejné, což jsou platby zdravotních pojišťoven, rezortů a krajů, tak i soukromé, což jsou platby pacientů a připojištění. Nejvyšší veřejné výdaje podle parity kupní síly jdou do zdravotnictví v Lucembursku a Norsku, jsou třikrát vyšší než v ČR. Zhruba dvakrát vyšší výdaje než Česko má Francie, Rakousko a Island.

Soukromých výdajů dávají Češi téměř nejméně ze všech obyvatel zemí OECD. V roce 2006, z něhož má ÚZIS nejnovější srovnatelné údaje za všech 30 členských zemí, tvořily soukromé výdaje, tedy spoluúčast, v ČR 12,1 procenta. Podobně na tom byla Velká Británie s 12,7 procenta. Slováci platili 25,6 procenta všech peněz zdravotnictví, nejvíce, 54,2 procenta, platili lidé v USA, 39,7 procenta ve Švýcarsku a 38,4 procenta v Řecku.

Také podíl výdajů na zdravotnictví na celkovém HDP je v Česku nižší než ve většině z 30 členských zemí OECD. V roce 2006 dávalo Česko 6,9 procenta HDP, loni 6,5 procenta. Méně dávaly předloni jen Polsko (6,2 procenta) a Korea (6,4 procenta). Srovnatelný podíl HDP kolem sedmi procent měly Irsko, Lucembursko a Slovensko. Největší podíl na HDP mělo americké zdravotnictví (15,3 procenta), z evropských zemí pak švýcarské zdravotnictví (11,3 procenta).

Odborníci ale varují před zjednodušeným chápáním těchto dat. Ekonomicky vyspělejší země dávají na zdravotnictví vyšší podíl svého hrubého domácího produktu i proto, že tam jsou vyšší ceny zdravotní péče, využití moderních technologií, postupů a léků a lepší platy zdravotníků.

Podíl výdajů na zdravotnictví na celkovém HDP nevypovídá o efektivitě vynaložených peněz. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka je české zdravotnictví zázrakem efektivity - za méně peněz dosahuje srovnatelné úrovně. To vše podle Kubka na úkor platů zdravotníků.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Do českého zdravotnictví jde méně peněz než ve…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Do českého zdravotnictví jde méně peněz než ve…

Komentáře

dalších 10 komentářů
pacient a Svaz pacie Kulatý stůl,Hranatý stůl  | 21. 08. 2008 18:21

Diskuze.Petice.

Silver69 V českém zdravotnictví je státních peněz dost  | 21. 08. 2008 17:13

K uvedeným číslům je potřeba dodat dvě důležité věci. % z HDP na zdravotnictví, které jde se státního (přes pojišťovnu) je v ČR v průměru z OECD. Až na vyjímky tedy platíme přibližně stejně jako je to v jiných státech obvyklé. Ten deficit (tady souhlasím s Kubkem, že je peněz málo) pochází z toho, že z kapes pacinetů jde velmi málo (a navíc jenom za léky). Druhá důležitý fakt je nárůst výdajů na zdravotnictví v absolutních číslech. ČR má vysoký růst HDP oproti jiným zemím v OECD a tím se stává, že procentuelní podíl klesá, zatím co absolutní částka narůstá. Jediným řešením je navržená reforma. V prvním kroku zefektivnit (to už probíhá, i když je pozastavená), ve druhém kroku do systému dostat dlaší prostředky, případně změnit současný model průběžného financování (projekt kulatého stolu).

I.V. Re:Jistě  | 21. 08. 2008 13:23

Dle Julínka prohospodaří (ne naši namažeři) lékaři 30 mld. z 6,5% HDP. Je to taková sprostá lež. Kolik prohospodaří v USA z 15% HDP raději neříká, kolik v jiných zemích EU? A kde vůbec těch 30 mld vzal? Není to třeba nakonec největší efektivita na světě? Prohospodaříme (pokud to číslo akceptujeme) cca 12%. To není špatné ne ? Jaká je efektivita MZ? Neprohospodaří daleko větší procento (třeba financováním Diag Humanu)?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné