Do českého zdravotnictví jde méně peněz než ve většině zemí OECD

Titulní obrázek

Do českého zdravotnictví jde méně peněz než ve většině zemí OECD. Výdaje na jednoho obyvatele v přepočtu podle kupní síly a cenové hladiny mají nižší jen Turecko, Polsko, Slovensko a Korea. Na opačném konci žebříčku je Norsko, Švýcarsko a Lucembursko, které mají celkové výdaje třikrát vyšší než Česko…

Vyplývá to z nejnovějších dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Celkové výdaje zahrnují veškeré peníze zdravotnictví – tedy jak veřejné, což jsou platby zdravotních pojišťoven, rezortů a krajů, tak i soukromé, což jsou platby pacientů a připojištění. Nejvyšší veřejné výdaje podle parity kupní síly jdou do zdravotnictví v Lucembursku a Norsku, jsou třikrát vyšší než v ČR. Zhruba dvakrát vyšší výdaje než Česko má Francie, Rakousko a Island.

Soukromých výdajů dávají Češi téměř nejméně ze všech obyvatel zemí OECD. V roce 2006, z něhož má ÚZIS nejnovější srovnatelné údaje za všech 30 členských zemí, tvořily soukromé výdaje, tedy spoluúčast, v ČR 12,1 procenta. Podobně na tom byla Velká Británie s 12,7 procenta. Slováci platili 25,6 procenta všech peněz zdravotnictví, nejvíce, 54,2 procenta, platili lidé v USA, 39,7 procenta ve Švýcarsku a 38,4 procenta v Řecku.

Také podíl výdajů na zdravotnictví na celkovém HDP je v Česku nižší než ve většině z 30 členských zemí OECD. V roce 2006 dávalo Česko 6,9 procenta HDP, loni 6,5 procenta. Méně dávaly předloni jen Polsko (6,2 procenta) a Korea (6,4 procenta). Srovnatelný podíl HDP kolem sedmi procent měly Irsko, Lucembursko a Slovensko. Největší podíl na HDP mělo americké zdravotnictví (15,3 procenta), z evropských zemí pak švýcarské zdravotnictví (11,3 procenta).

Odborníci ale varují před zjednodušeným chápáním těchto dat. Ekonomicky vyspělejší země dávají na zdravotnictví vyšší podíl svého hrubého domácího produktu i proto, že tam jsou vyšší ceny zdravotní péče, využití moderních technologií, postupů a léků a lepší platy zdravotníků.

Podíl výdajů na zdravotnictví na celkovém HDP nevypovídá o efektivitě vynaložených peněz. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka je české zdravotnictví zázrakem efektivity – za méně peněz dosahuje srovnatelné úrovně. To vše podle Kubka na úkor platů zdravotníků.

ČTK

Do českého zdravotnictví jde méně peněz než ve většině zemí OECD
Ohodnoťte tento článek!