Přejít na obsah

Do českého zdravotnictví putují další miliardy z evropských fondů

zpět
30.7.2009

České zdravotnictví se může těšit na další miliardy z evropských fondů. Ministerstvo zdravotnictví hodlá 1,8 miliardy korun použít například na vybavení onkologických center a posílení screeningu…

České zdravotnictví se může těšit na další miliardy z evropských fondů. Ministerstvo zdravotnictví hodlá 1,8 miliardy korun použít například na vybavení onkologických center a posílení screeningu.

Peníze budou dále použity do prevence zdravotních rizik a sledování kvality a nákladovosti systému veřejného zdraví. „Ministerstvo vyhlásilo v rámci Integrovaného operačního programu tři nové výzvy k předložení žádosti o poskytnutí finanční podpory pro grantové projekty. Do českého zdravotnictví přiteče dalších 1,8 miliardy,“ uvedl v tiskové zprávě ministerstva první náměstek Marek Šnajdr. Nové výzvy navazují na předchozí čerpání ve výši 1,95 miliardy korun, z nichž ministerstvo podpořilo 24 projektů komplexních onkologických a traumatologických center.

Peníze i pro sociálně vyloučené

Nové dvě výzvy se budou týkat i dalších oblastí. Přes 800 milionů korun půjde na projekty řízení kvality a nákladovosti systému veřejného zdraví, 668 milionů korun na prevenci zdravotních rizik obyvatelstva a sociálního vyloučení osob znevýhodněných zdravotním stavem nebo věkem a 340 milionů na další vybavení onkologických center a posílení screeningu.

Myslí se i na prevenci

Při rozdělování peněz se myslí i na prevenci. Při výběru příjemců peněz bude podle Šnajdra prioritou zlepšení včasnosti záchytu a úspěšnosti léčby nejčastějších nádorů v Česku, jako jsou rakovina tlustého střeva a konečníku, rakovina plic, prostaty a prsu. O peníze budou moci žádat také pracoviště spolupracující s centry v rámci národní sítě. Ministerstvo podpoří i programy nevládních neziskových organizací a počítá s modernizací národních referenčních laboratoří. V oblasti kvality zdravotní péče podpoří rozvoj nemocničních informačních systémů a vypracování standardů péče, zhruba stovka standardů by měla být hotova do tří až pěti let, uvedl Šnajdr.

Další výzvy pro kardiologická a popáleninová centra

Šnajdr řekl, že vedle peněz z Integrovaného operačního programu získalo ministerstvo další 6,5 miliardy na projekty v oblasti výzkumu a vývoje či managementu lidských zdrojů. Do zdravotnictví jdou peníze i z norských fondů, osm projektů již dostalo 155 milionů korun, uspěly například Ústav péče o matku a dítě a Psychiatrická léčebna Bohnice v Praze. V příštích výzvách budou peníze směřovat do kardiologických a popáleninových center.

Podle Šnajdra je reálné, že ministerstvo naplní plán čerpat v letech 2009 až 2013 z evropských peněz 20 miliard korun. Do roku 2011 už zajistilo 15 miliard, do roku 2013 pak chce vyčerpat zbylých pět miliard.

msvo, www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Do českého zdravotnictví putují další miliardy…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Do českého zdravotnictví putují další miliardy…

Komentáře

další 4 komentáře
Dr. Dave Re:Nebudte tak prikry  | 30. 07. 2009 23:34

Ja se do Deutschlandu prestehoval vcera...

taky pryc Nebudte tak prikry  | 30. 07. 2009 12:20

Spoustu kolegu bude radosti z novych pristroju skakat do stropu jako vopice ......... a ani se jim nebude po sluzbe chtit domu. Je to dobra investice. Ja radeji tu dovcu na jachte ..... jeste tyden. :-)))

emigrant tzn. ne lékařům  | 30. 07. 2009 11:10

každý důchodce pak bude dostávat tzv. balíček 5-10 léků ,, zdarma,, v jeho věku obvyklých, tím se vyřeší nedostatek finálních dealerů - lékařů a hlavně se budou moci nakoupit nové přístroje, postavit budovy a zaplatit různé studie pro blaho lidu a těch pá altruistických hlupáků ať si dělá co chce. Jo a ještě se zaplatí léčba romského prince aby jsme to v budoucí většinové populaci měli dobrý...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné