Do diskuse o reformě se registrovaly desítky občanů

Titulní obrázek

Do diskuse o reformě zdravotnictví na www.kulatystul.cz se registrovaly už desítky lidí. Zatímco politici parlamentních stran a jejich zdravotničtí experti teprve tvoří týmy, které se budou návrhy zabývat, občané už zaslali do diskuse několik příspěvků…

Projekt kulatého stolu k budoucnosti financování českého zdravotnictví schválila počátkem června vláda.

„Dostáváme dopisy, občané telefonují a několik desítek se jich už na webu zaregistrovalo, což jim umožní přispívat do diskusí,“ sdělil ČTK jeden z členů pracovního týmu.

Šestičlenný tým má koordinovat práci odborníků i politiků; ministerstvo zdravotnictví mu poskytlo zázemí. Činnost týmu a publikace, jež z diskusí politiků i odborníků vzniknou, hradí vláda. Vyčlenila na to do konce roku dva miliony korun.

Pracovnímu týmu došly zatím oficiální dopisy od Strany zelených a KDU-ČSL, na odpovědi od dalších tří stran čeká. Lidovci vyslali ke kulatému stolu poslance Jiřího Carbola, bývalé poslance Josefa Janečka a Vladimíra Říhu a lékaře Toma Philippa. Zelení nominovali ministryni Džamilu Stehlíkovou, poslankyni Olgu Zubovou, lékaře Jaroslava Smutného a lékárnici Jarmilu Skopovou. KSČM dosud oficiálně zástupce nejmenovala, ale již dříve oznámila, že to bude poslankyně Soňa Marková, Oldřich Nápravník a Leoš Navrátil. ODS také dosud zástupce nejmenovala, mezi politickými zástupci by měl ale být ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

ČSSD už dříve oznámila, že se s největší pravděpodobností práce komise nezúčastní. Koordinátor komise Ondřej Mátl ČTK řekl, že situaci lze řešit tak, že bude jmenován nezávislý odborník, který bude sledovat v médiích vyjádření stranických představitelů ke konkrétním tématům a pak z nich zformuluje stanovisko strany.

Prvním výstupem kulatého stolu by měla být v listopadu zpráva o stavu vývoje a výhledu českého zdravotnictví. Na ni naváže koncepční zpráva o budoucnosti financování zdravotnictví, měla by být do roka.

V diskusi zatím občané vyjadřují své názory na to, co je nejvíce trápí. V jednom příspěvku je například uvedeno, že přenechávání odpovědnosti za osobní zdraví lékaři je „naprostá pitomost“.

„Právě tuto delegaci zodpovědnosti vidím jako primární příčinu obrovských nákladů zdravotnictví. Proto reformu vítám, ale doufám, že bude akceptovat i tabuizovaná témata a bude přiměřeně řešit alternativní medicínu,“ napsal člověk podepsaný značkou jik.

ČTK

Do diskuse o reformě se registrovaly desítky občanů
Ohodnoťte tento článek!