Do dvou let má v ČR vzniknout 30 center duševního zdraví

MUDr. Svatopluk Němeček, MBA

V Česku by do dvou let mělo vzniknout zhruba 30 center duševního zdraví. Každé z nich má stát kolem deseti milionů korun, jejich roční provoz asi 450 milionů korun. V Otázkách Václava Moravce na České televizi to uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Každé z center, jejichž výstavba bude financována z evropských fondů, by podle Němečka mělo mít kolem 20 zaměstnanců, včetně 1,5 úvazku pro psychiatra, jednoho pro psychologa a do deseti pro další zdravotníky. Zhruba polovinu zaměstnanců mají tvořit sociální pracovníci.

„Provozní náklady na všechna tato centra jsou zkraje asi 450 milionů ročně, které by zpočátku hradila Evropská unie,“ uvedl. Později by se o náklady dělila zhruba na půl ministerstva práce a zdravotnictví.
Když budou komunitní centra duševního zdraví ustavena, může podle ministra opatrně začít proces transformace velkých psychiatrických léčeben. Přitom se podle něj nesmí stát, aby kvůli zmenšování léčeben zůstávali pacienti na ulici.

Němeček dnes také poznamenal, že by byl rád, aby byl do konce příštího roku přijat zákon o duševním zdraví. Dotkl se i možného dalšího zvyšování plateb za státní pojištěnce. Na konci prvního čtvrtletí prý bude vědět, jestli navrhne další růst.

Ministr zdravotnictví i další dva hosté pořadu – bývalá ministryně zdravotnictví Zuzana Roithová (KDU-ČSL) a stínová ministryně za KSČM Soňa Marková – se dnes postavili za šéfa VZP Zdeňka Kabátka, kterého opakovaně kritizuje ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Podle Němečka VZP hospodaří velmi dobře a po pěti letech skončila v černých číslech.

V Česku žije až půl milionu lidí s vážným psychiatrickým onemocněním, třetina obyvatel se někdy v životě s tímto onemocněním léčila. Duševní poruchy a poruchy chování jsou druhým nejčastějším důvodem pro vyplácení invalidního důchodu.

Ohodnoťte tento článek!