Přejít na obsah

Do dvou let má v ČR vzniknout 30 center duševního zdraví

zpět
16.2.2015
MUDr. Svatopluk Němeček, MBA
zvětšitMUDr. Svatopluk Němeček, MBA
Autor: Leoš Chodura

MUDr. Svatopluk Němeček, MBA | Autor: Leoš Chodura

 

V Česku by do dvou let mělo vzniknout zhruba 30 center duševního zdraví. Každé z nich má stát kolem deseti milionů korun, jejich roční provoz asi 450 milionů korun. V Otázkách Václava Moravce na České televizi to uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Každé z center, jejichž výstavba bude financována z evropských fondů, by podle Němečka mělo mít kolem 20 zaměstnanců, včetně 1,5 úvazku pro psychiatra, jednoho pro psychologa a do deseti pro další zdravotníky. Zhruba polovinu zaměstnanců mají tvořit sociální pracovníci.

„Provozní náklady na všechna tato centra jsou zkraje asi 450 milionů ročně, které by zpočátku hradila Evropská unie,“ uvedl. Později by se o náklady dělila zhruba na půl ministerstva práce a zdravotnictví. Když budou komunitní centra duševního zdraví ustavena, může podle ministra opatrně začít proces transformace velkých psychiatrických léčeben. Přitom se podle něj nesmí stát, aby kvůli zmenšování léčeben zůstávali pacienti na ulici.

Němeček dnes také poznamenal, že by byl rád, aby byl do konce příštího roku přijat zákon o duševním zdraví. Dotkl se i možného dalšího zvyšování plateb za státní pojištěnce. Na konci prvního čtvrtletí prý bude vědět, jestli navrhne další růst.

Ministr zdravotnictví i další dva hosté pořadu - bývalá ministryně zdravotnictví Zuzana Roithová (KDU-ČSL) a stínová ministryně za KSČM Soňa Marková - se dnes postavili za šéfa VZP Zdeňka Kabátka, kterého opakovaně kritizuje ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Podle Němečka VZP hospodaří velmi dobře a po pěti letech skončila v černých číslech.

V Česku žije až půl milionu lidí s vážným psychiatrickým onemocněním, třetina obyvatel se někdy v životě s tímto onemocněním léčila. Duševní poruchy a poruchy chování jsou druhým nejčastějším důvodem pro vyplácení invalidního důchodu.


Komentovat článek: Do dvou let má v ČR vzniknout 30 center…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Do dvou let má v ČR vzniknout 30 center…

Komentáře

další 2 komentáře
zkkz Obraz reality  | 16. 02. 2015 23:12

Ono ani tak nejde o psychicky nemocné jako spíše o to,že v léčebnách je ještě spousta nevytunelovaného zlata v podobě lukrativních pozemků a budov nad kterými už roky slintají developeři.O eurodotacích nemluvě 4,5 miliard je velké pokušení.Panu dr.Hollému,horlivému to zastánci komun.center,který opakovaně hovoří o tom že v léčebnách je úroveň služeb obvyklá v polovině 20 století,bych doporučil aby se podíval na http://www.pomocvzavislosti.cz... A nejen jemu, ale i těm kteří opravdu věří,že v léčebnách se zastavil čas v roce 1950 jak ctěný doktor Hollý plamenně hlásá národu.Pokud takto vypadá polovina 20 století,pak by měl náš přední odborník sám sebe důkladně vyšetřit.

VK Rehabilitace též patří k oborům,kde se neumírá  | 16. 02. 2015 17:16

PREFERENCE OBORŮ, KTERÉ "ZACHRAŇUJÍ ŽIVOTY" JE EVIDENTNÍ. KDYBY STÁVKOVALY, LIDI BY UMÍRALI. OBORY, KTERÉ PEČUJÍ "JENOM" O KVALITU ŽIVOTŮ JSOU UPOZADNĚNY. VÝUKOU NA FAKULTÁCH POČÍNAJE A KVALITNÍM PERSONÁLNÍM VYBAVENÍM KONČE. KDYBY STÁVKOVALI PSYCHIATŘI NEBO REHABILITAČNÍ LÉKAŘI, ASI BY SI TOHO NIKDO DLOUHO NEVŠIML OSTATNĚ VŽDYŤ JE MOHOU NAHRADIT MÉNĚ KVALIFIKOVANÉ PROFESE. MÍSTO LÉKAŘE VŠ SESTRA, ZÁCHRANÁŘ, FYZIOTERAPEUT, PSYCHOLOG.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné