Do Hlinkova případu zasáhl hejtman

Karlovarský hejtman Josef Pavel předal vdově po Ivanu Hlinkovi zdravotní dokumentaci jeho případu. Až dosud se lékaři bránili tomu, aby mohli pozůstalí nahlížet do chorobopisů. Změní to causa Hlinka?

Přesně jeden měsíc trvalo, než se vdova po hokejovém trenérovi Liběna Hlinková dostala k manželově zdravotní dokumentaci.

Záznamy jí ale nepředali ošetřující lékaři z karlovarské nemocnice, nýbrž hejtman Josef Pavel.

Jen díky němu se vdově podařilo uspět ve sporu o dokumentaci. V jiných případech se totiž nezřídka tahanice o záznamy o zdravotním stavu příbuzných táhnou dlouhá léta: například Jaroslava Boháčová z Borovna na Plzeňsku bojuje s úřady už osm roků.

Hejtman Pavel tak v případě hokejového trenéra musel využít lsti: dokumentaci si vyžádal pro znaleckou komisi, která má posoudit, zda lékaři při ošetřování Hlinky nepochybili. Jakmile záznamy získal, předal je vdově.

„Znalecké komisi musíme ze zákona dokumentaci vydat, což jsme udělali,“ uvedl ředitel Nemocnice Karlovy Vary Jiří Štefan.

Zákon z roku 1966

Proč ale již předtím nepředal záznamy přímo Liběně Hlinkové? Problém je v zákonu o zdraví lidu ze šedesátých let minulého století. Ten přesně vyjmenovává, kdo má na dokumentaci nárok: například znalci či jiní lékaři. Na rodinné příslušníky ale nepamatuje. Není o nich ani zmínka.

DÁLE ČTĚTE:
Advokát požaduje kvůli Hlinkovi výslechy zdravotníků
Nemocnice a hejtman hledají cestu, jak předat kartu Hlinkově rodině
Trenérova žena není sama, jiný problém už se vleče roky

A většina nemocnic se (spolu s Ministerstvem zdravotnictví) řídí výkladem, že kdo není vyjmenován, nemá na údaje nárok.

Příbuzní tak mají šanci získat dokumenty jen v jediném případě: když ještě za života pacient napíše, že s předáním záznamů souhlasí.

Jenže lidé, kteří se zabývají svobodným přístupem k informacím, či ombudsman Otakar Motejl si myslí pravý opak: co není zakázáno, je dovoleno.

„Pokud si mrtvý nepřál jinak, mají mít pozůstalé osoby přístup do zdravotní dokumentace a je to tak správné,“ přidává se i lékař – a zároveň předseda Lékařského odborového klubu – Milan Kubek.

O výkladu zákona ale může rozhodnout jen soud. A hejtmanovi Pavlovi nyní hrozí trestní stíhání. „Jsem si vědom, že se to může někomu hodit, počítám s tím.“

Jednoho se ale bát určitě nemusí: že by dostal až desetimiliónovou pokutu za zneužití osobních údajů. „Náš zákon se na zemřelé osoby již nevztahuje, týká se jen žijících,“ tvrdí mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů Hana Štěpánková.

Lékaři chtějí mít jasno

Lékaři by ale rádi měli rádi pro příště ve výkladu zákona jasno. Jistí si svou „pravdou“ nejsou ani ti, kteří odmítají dokumentaci vydávat.

„Rádi bychom, aby někdo už inicioval změnu zákona, aby pravidla byla jasná,“ říká ředitel karlovarské nemocnice Štefan.

Ministryně Milada Emmerová ale nehodlá na současné praxi nic měnit. „Já bych o tom neuvažovala, protože podle mých zkušeností by mohl být chorobopis pro laika zavádějící,“ vyjádřila se tento týden v České televizi.

Ve čtvrtek odpoledne měla vypnutý mobil a nereagovala ani na SMS zprávy. Zdali nezměnila názor, se tak HN nepodařilo zjistit.

Aleš Vojíř, Adéla Čtvrtečková, Miroslav Petr, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!