Do konce roku zmizí z ústavů Pardubického kraje klecová lůžka

Titulní obrázek

Od začátku příštího roku nebudou v ústavech sociální péče v Pardubickém kraji žádná síťová či klecová lůžka. ČTK to řekla vedoucí odboru sociálních věcí Pardubického kraje Danuše Fomiczewová. Lůžka se používala pro přechodnou izolaci problémových klientů s mentálními či psychiatrickými poruchami, aby neublížili sobě či ostatním…

Pardubice – S jejich existencí ale nepočítá nový zákon o sociálních službách platný od 1. ledna 2007, klece byly také terčem kritiky tuzemských i zahraničních ochránců lidských práv.

„Velmi intenzivně pracujeme na tom, aby od 1. ledna žádné klecové lůžko v našich ústavech nebylo. Místo nich budujeme takzvané speciální místnosti bezpečného pobytu, které jsou kompletně „vypolstrované“, aby se klient v afektu nebo neklidu nemohl zranit,“ uvedla Fomiczewová. Koncem roku 2005 používaly ústavy v kraji 14 klecových lůžek.

Na problém klecových lůžek v Česku upozornil v létě roku 2004 britský nedělník The Sunday Times, který přinesl kritickou reportáž z ústavu v Rábech na Pardubicku, která popisovala, jak v něm postižené děti údajně trpí v klecích. Začala tak kampaň za zrušení klecových lůžek v českých ústavech sociální péče, do níž se zapojila i spisovatelka Jane Rowlingová, autorka knih o Harry Potterovi. Ústav v Rábech používal před dvěma lety osm lůžek, v současnosti má tři a do konce roku všechna nahradí speciální místnosti.

Síťová a klecová lůžka již zmizela z Ústavu sociální péče s třemi stovkami klientů ve Slatiňanech na Chrudimsku, kde jich podle ředitele ústavu Miroslava Kubína bylo před osmi lety asi 30 a počátkem tohoto roku 11. „Některé pokoje jsme upravili na jednolůžkové a máme dvě speciálně „vypolštářované“ místnosti. Stálo nás to přibližně 200.000 korun,“ uvedl Kubín.

Pardubický kraj by také chtěl postupně zvýšit počet personálu ústavů, aby se o problematické klienty mohlo starat více lidí. „V zahraničí připadají na jednoho klienta až tři ošetřovatelé, u nás je to obráceně,“ řekla Fomiczewová. Tlumit záchvaty chovanců ústavů medikamenty je podle ní až nejzazší možnost, byť to zákon umožňuje.

Česko je podle Střediska pro práva lidí s mentálním postižením (MDAC – Mental Disability Advocacy Center) jedinou evropskou zemí, která síťová a klecová lůžka v ústavech sociální péče stále používá. V roce 2004 zde bylo 654 lůžek se sítí či mříží, od té doby se ale jejich počet snížil. Kromě ústavů sociální péče využívají klecových lůžek i v psychiatrických léčebnách, těch se ale nová norma netýká.'

ČTK

Do konce roku zmizí z ústavů Pardubického kraje klecová lůžka
Ohodnoťte tento článek!