Do konce týdne dostane VZP tři miliardy

VZP dostane do konce týdne tři miliardy korun. Může tak okamžitě zkrátit o deset až 12 dní nynější až dvouměsíční zpoždění plateb lékařům a nemocnicím za péči o pacienty. Shodli se na tom premiér Jiří Paroubek s ministry zdravotnictví Davidem Rathem a financí Bohuslavem Sobotkou…

PRAHA – Sdělila to mluvčí vlády Lucie Orgoníková.

„Ministerstvo financí vzhledem k naléhavosti situace uvolní finanční prostředky do konce týdne,“ uvedla mluvčí.

Kvůli pozdním platbám vyhlásili počátkem týdne stávkovou pohotovost praktičtí lékaři. Ke stejnému kroku se chystají dnes pediatři. Lékárníci již ve stávkové pohotovosti jsou, kromě pozdních plateb jim vadí snížení marže na léky. Ambulantní specialisté a zubaři chystají na protest informační kampaň.

Podle Orgoníkové je cílem vlády snížit v krátké době deficit největší pojišťovny a zkrátit tak dobu splatnosti. V současnosti se pohybuje propad financí VZP kolem jedenácti miliard.

Peníze se do VZP dostanou rychleji takzvanou předsunutou platbou. Stát zaplatí dříve pojistné za děti, důchodce a další státní pojištěnce. VZP dostává touto formou už řadu let předem část peněz za prázdniny, kdy je oproti zimním měsícům méně péče, a tedy nižší výdaje.

Rath v úterý novinářům řekl, že opakovaně vyzval ředitelku VZP Jiřinu Musílkovou, aby o tuto předsunutou platbu požádala. Podle něj tak neučinila. Podle mluvčího VZP Jiřího Suttnera však Musílková o platbu Sobotku požádala již počátkem listopadu. Tehdy se dozvěděla, že státní rozpočet dosud není schválen, a tak ministerstvo financí nemůže o platbě rozhodnout. Opakovaně chtěla ředitelka o peníze požádat v těchto dnech, až jí žádost schválí správní rada.

Orgoníková dodala, že v příštích měsících se projeví úsporná opatření, jež zahájilo ministerstvo zdravotnictví. Vláda nejpozději na schůzi 25. ledna projedná s účinností k 1. únoru nařízení, kterým se navýší platba státu za děti, důchodce a další státní pojištěnce. Do systému se tak dostanou 3,3 miliardy.

„Vývoj platební schopnosti VZP v posledních dnech dokládá potřebu urychlit odchod dosavadní generální ředitelky,“ dodala mluvčí vlády. O ochod Musílkové usiluje Rath, který na zadluženou VZP vyhlásil loni v listopadu nucenou správu. Za dluh podle něj může právě Musílková.

Ohodnoťte tento článek!