Přejít na obsah

Do nemocnic vstoupí soukromý kapitál

zpět
25.9.2007

O nemocnice se tak budou starat od příštího roku soukromníci s výjimkou zajištění lékařské péče, jednání s pojišťovnami a personálních záležitostí. "Žádná rizika tu nebudou," reagoval na připomínky komunistů Filip Drapák, šéf PPP centra

Jedním z nejdiskutovanějších bodů posledního jednání zastupitelů Pardubického kraje byla příprava veřejněsoukromého projektu v odvětví zdravotnictví.

I přes veřejně deklamované obavy komunistických zastupitelů z velkých rizik, která tento projekt zastřešuje, byl tento materiál takřka jednohlasně schválen.

O nemocnice se tak budou starat od příštího roku (zřejmě již od března) soukromníci s výjimkou zajištění lékařské péče, jednání s pojišťovnami a personálních záležitostí.

„Žádná rizika tu nebudou,“ reagoval na připomínky komunistů Filip Drapák, šéf PPP centra, které projekt modernizace nemocnice a vstup soukromého investora připravuje. „Je nutné si uvědomit, že se tu jedná o dlouhodobý výkon určitých služeb soukromými firmami pro nemocnici za sjednanou pravidelnou úplatu. Veškeré peníze od pojišťoven však zůstanou nadále nemocnicím,“ zdůraznil Drapák.

Anglická zkratka PPP značí spolupráci mezi soukromým a neziskovým sektorem. V nemocnicích by tak měly soukromé firmy zajišťovat například ostrahu areálu, úklid, stravování, provoz lékáren, nákupy léků, praní prádla, vytápění objektů, úklid, dopravu, údržbu přístrojů, reklamu i administrativu.

„Kraj ani město by potřebnou modernizaci některých provozů ze svých peněz neutáhly,“ konstatoval náměstek hejtmana Josef Janeček (ODS), zodpovědný za zdravotnictví. „Na straně druhé soukromá firma, která chce uspět v konkurenci dalších zájemců o tyto služby, musí patřičně investovat, což je nakonec ku prospěchu obou stran.

Jen na modernizaci Krajské nemocnice Pardubice potřebujeme vklad kolem 2,5 miliardy, na technologii, přístroje a zařízení je nutné vynaložit kolem 300 miliónů korun. Počítáme s tím, že s využitím tohoto PPP projektu by mohla být modernizace dokončena do deseti let a zaplacena do 30 let, jinak by to byl minimálně dvojnásobek,“ zdůvodnil tento krok Janeček a připomenul přínosy od firem, které již v pardubické nemocnici léta působí na úseku radiační onkologie, invazívní kardiologie nebo v nemocniční jídelně.

Ladislav Schejbal, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Do nemocnic vstoupí soukromý kapitál

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Do nemocnic vstoupí soukromý kapitál

Komentáře

další 3 komentáře
Talk PPP  | 26. 09. 2007 15:40

Těžko říct,zda je to takový nesmysl.Kde by mohla být chyba(záměr)? Lékárna je docela lukrativní záležitost,tak je poněkud s podivem,proč se zbavovat "prémií". Soukromé firmy mohou z různch důvodů zastavit provoz.Mohou přitlačit nějakým způsobem na zvýšení plateb.... Mám pocit,že jde opět o nějaké parazitování(chcete-li tunel). Možná PPP funguje jinde.Ale asi pouze tam ,kde je tradice solidnosti a ošetření zákonem.Tady to bude asi opět pouze zničující akt.

Iva Re:"s výjimkou lékařské péče" je tady  | 26. 09. 2007 06:19

Lékařskou péči zajistí vlastník toho zbytku (snad kraj?). No to bude fakt výdělečné, když třeba lékárnu-dojnou krávu každé nemocnice bude mít soukromník.

výcuc z článku "s výjimkou lékařské péče" je tady  | 25. 09. 2007 20:47

O nemocnice se tak budou starat od příštího roku (zřejmě již od března) soukromníci s výjimkou zajištění lékařské péče, jednání s pojišťovnami a personálních záležitostí. ------------------------------------------- prokristapána aj Bohajeho, to snad už všichni Češi docela zblbli? Co to je nemocnice bez zajištění lékařské péče?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné