Do nemocnic vstoupí soukromý kapitál

Titulní obrázek

O nemocnice se tak budou starat od příštího roku soukromníci s výjimkou zajištění lékařské péče, jednání s pojišťovnami a personálních záležitostí. „Žádná rizika tu nebudou,“ reagoval na připomínky komunistů Filip Drapák, šéf PPP centra

Jedním z nejdiskutovanějších bodů posledního jednání zastupitelů Pardubického kraje byla příprava veřejněsoukromého projektu v odvětví zdravotnictví.

I přes veřejně deklamované obavy komunistických zastupitelů z velkých rizik, která tento projekt zastřešuje, byl tento materiál takřka jednohlasně schválen.

O nemocnice se tak budou starat od příštího roku (zřejmě již od března) soukromníci s výjimkou zajištění lékařské péče, jednání s pojišťovnami a personálních záležitostí.

„Žádná rizika tu nebudou,“ reagoval na připomínky komunistů Filip Drapák, šéf PPP centra, které projekt modernizace nemocnice a vstup soukromého investora připravuje. „Je nutné si uvědomit, že se tu jedná o dlouhodobý výkon určitých služeb soukromými firmami pro nemocnici za sjednanou pravidelnou úplatu. Veškeré peníze od pojišťoven však zůstanou nadále nemocnicím,“ zdůraznil Drapák.

Anglická zkratka PPP značí spolupráci mezi soukromým a neziskovým sektorem. V nemocnicích by tak měly soukromé firmy zajišťovat například ostrahu areálu, úklid, stravování, provoz lékáren, nákupy léků, praní prádla, vytápění objektů, úklid, dopravu, údržbu přístrojů, reklamu i administrativu.

„Kraj ani město by potřebnou modernizaci některých provozů ze svých peněz neutáhly,“ konstatoval náměstek hejtmana Josef Janeček (ODS), zodpovědný za zdravotnictví. „Na straně druhé soukromá firma, která chce uspět v konkurenci dalších zájemců o tyto služby, musí patřičně investovat, což je nakonec ku prospěchu obou stran.

Jen na modernizaci Krajské nemocnice Pardubice potřebujeme vklad kolem 2,5 miliardy, na technologii, přístroje a zařízení je nutné vynaložit kolem 300 miliónů korun. Počítáme s tím, že s využitím tohoto PPP projektu by mohla být modernizace dokončena do deseti let a zaplacena do 30 let, jinak by to byl minimálně dvojnásobek,“ zdůvodnil tento krok Janeček a připomenul přínosy od firem, které již v pardubické nemocnici léta působí na úseku radiační onkologie, invazívní kardiologie nebo v nemocniční jídelně.

Ladislav Schejbal, Právo

Do nemocnic vstoupí soukromý kapitál
Ohodnoťte tento článek!