Přejít na obsah

Do zdravotnictví za ty peníze? Určitě ne, říkají studenti

zpět
13.5.2009

Praktickou maturitní zkoušku včera absolvovali někteří ze studentů Střední zdravotnické školy v Karviné. Za dozoru odborné komise v Nemocnici v Karviné- Ráji skládali zkoušku z takových úkonů s pacienty zařízení, jako je měření tlaku, odběr krve nebo příprava infuze. Ne všichni studenti se ovšem takto připravovali na svou budoucí profesi...

Žáci Střední zdravotnické školy v Karviné včera absolvovali praktickou maturitní zkoušku

Někteří už jsou smíření s tím, že po složení maturitní zkoušky zamíří dělat úplně něco jiného, než čemu se na škole učili. „Láká mě udělat si policejní školu. Na doktorskou kariéru si totiž netroufám a dělat zdravotního asistenta nebo zdravotního bratra nechci,“ uvedl student školy, který právě dokončoval praktickou část maturity, Jakub Šťastný.

Důvod je podle něj velice prostý. „Platové podmínky pro zdravotního asistenta, ale i pro zdravotního bratra jsou špatné. Proto už přemýšlím do budoucna a jako člověk, který chce jednou živit rodinu, si chci najít práci, která mě i moji budoucí rodinu dokáže uživit. Jinak by mě tahle práce opravdu bavila, ale právě platové ohodnocení mě odrazuje,“ dodal Šťastný.

Jeho slova jsou reakcí také na to, že současným absolventům středních zdravotnických škol nestačí absolvování této školy k tomu, aby se mohli stát zdravotními bratry, respektive dívky sestrami. Stávají se pouze zdravotními asistenty, kteří při výkonu své profese musejí pracovat pod neustálou kontrolou.

Také proto se jen málo ze současných maturantů s maturitním vysvědčením z této školy spokojí. „Určitě si chci udělat ještě tříletý bakalářský obor, díky němuž bych se stala zdravotní sestřičkou. Přemýšlím ovšem o tom, že jej budu studovat dálkově a přitom už budu pracovat,“ uvedla maturantka Lucie Halfarová.

Podle ní se v její třídě najdou jak ti, kteří míří na doktorské studium, tak ti, kteří do zdravotnictví po střední škole nenastoupí.

Petr Wojnar, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Do zdravotnictví za ty peníze? Určitě ne,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Do zdravotnictví za ty peníze? Určitě ne,…

Komentáře

dalších 10 komentářů
se udělá Re:Re:nesouhlas  | 15. 05. 2009 07:41

Ono většinou se neudělá nic samo. Kdyby se sestry místo kradení lékařských kompetencí věnovaly lépe své práci a její inovaci a vylepšování,bylo by lépe. Jenže ony nejsou schopné ani vylepšit ty jednoduché činnosti jako to utírání zadků, natož tedy,aby přejímaly lékařské funkce. Proč si neprosadí polohovací lůžka,zvedáky, technické vymoženosti na hygienu,bidety, postele,kde by dolní část mohla být narazena koupací částí,a tím mohla být provedena koupel na lůžku/jako gynekol.lehátko?Proč se nevěnují své ošetřovatelské funkci a chtějí přebírat funkce lékařské?Radši chtějí ošetřování předat sanitářům- snad že ti budou v ošetřovatelství chytřejší a prosadí technické pomůcky?Proč jako manažerky-sestry si tato ulehčení a zlepšení neprosadí,nýbrž chtějí diagnostikovat a věnovat se právním zápisům? Sestry chytají holuby na střeše a pouštějí svého vrabce v hrsti.

Lemmy Kilmister Bouzku, Bouzku...  | 14. 05. 2009 21:26

to sou řeči. ' Doba si žádá ...' jak nějaká agitka v 50letech..přepokládám, že je to neblahý vliv politické činnosti a tendencí. Jestli má setra přebírat nějaké lékařské činnosti a zatím získávat pre či post graduálně další vzdělání, tak je třeba jí zaplatit lépe, než rozdavačku léků a utíračku zadnicí před 2Oti lety...kupředu levá, teda pardon, pravá! Taky dobrý heslo, ne?

Petr Bouzek Re:nesouhlas  | 14. 05. 2009 17:40

Paní Dano, znalosti z té vaší školy stačily na tu práci, kterou jste dělala. Pokrok ale žádá, aby sestry dělaly i práci, kterou nyní dělají lékaři a to znamená i s tou zodpovědností. Takové sestry nejsou od toho, aby vynášely mísy,utíraly zadky a stlaly postele. Já jsem v nemocnicích pracoval dost let na to, abych o práci sester věděl své. Sestry mají mít, dle mého názoru, za sebou bakalářské medicínské vzdělání, lékaři pak magisterské. Pokud pak sestra chce místo zdravotnictví dělat manažerku, má pak jít studovat manažerský směr Mgr. Ale je to jinak. Zdravotnické školy produkují zdravotnické asistenty, kteří jsou celkem k ničemu a zdravotní sestry se ve svém čase a za své peníze hodní za nějakými podivnými body a někdo si z toho dělá docela dobrý kšeft. Bída,bída a zase bída. Moje představa je, že lékař není nadřízený sestře, ale že lékař a sestra je jeden tým,kde má každý své nezastupitelné role. Tak to ale většinou není.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné