Dobrá zpráva: dětí přibývá, i když pomalu

Pokud se udrží rostoucí trend porodnosti, znamenalo by to návrat do doby před šesti, sedmi roky. Prohlásil to v pondělí v Brně Vít Unzeitig, předseda Sekce perinatální medicíny České gynekologicko-porodnické společnosti…

Nadále podle něj budou převažovat rodiny s jedním či dvěma dětmi, tři děti zůstanou výjimkou. Za směrodatný pokládá nárůst v největším Jihomoravském zdravotnickém zařízení – ve Fakultní nemocnici Brno.

Za prvních devět měsíců letošního roku se na obou pracovištích Gynekologicko-porodnické kliniky (v Bohunicích i v porodnici na Obilním trhu) narodilo 4132 dětí, v loňském roce za stejné období o 139 méně, tedy letošní nárůst činí 3,5 procenta.

Téměř 13procentní nárůst měli v Břeclavi a bezmála 16procentní v Kyjově (o 74 dětí více). Tam praskala porodnice ve švech letos v červenci, zatímco v Břeclavi je nárůst rozložen do ostatních měsíců.

Odborníci zatím nejsou schopni posoudit, zdali tyto výkyvy způsobuje zvýšený zájem pacientek o některé zdravotnické zařízení.

Menší úbytek (3,4 procenta) zaznamenali v brněnské Nemocnici milosrdných bratří a ve Znojmě, stejně dětí se narodilo vloni i letos v Hodoníně a ve Vyškově. V celém Jihomoravském kraji spatřilo světlo světa letos do září o 260 dětí více než vloni, je to nárůst o 3,2 procenta.

Těžké dítě nemusí být zdravé

Docent Unzeitig s přednostou Gynekologicko-porodnické kliniky FNB profesorem Pavlem Ventrubou informovali o nově zavedeném laboratorním vyšetření na obsah cukru v krvi těhotné ženy.

„Vyšetření není jednorázová záležitost, hladina cukru se zjišťuje na lačno před jídlem a dvakrát po zátěži, po požití cukru. Odhalíme skutečně funkční poruchu metabolismu cukru. Je to velmi důležité, protože skrytá porucha hrozí novorozencům. Nastává také podstatně větší riziko v průběhu porodu a v době po porodu,“ říká Unzeitig.

Vysvětlil také, že čtyřkilogramový i těžší novorozenec nemusí pokaždé znamenat zdravé dítě. Pokud nemá matka v pořádku metabolismus cukru, jsou tkáně dítěte přetíženy cukrem (proto větší hmotnost) a nastávají metabolické poruchy.

„Do 48 hodin se může malý organismus úplně zhroutit. Děti jsou křehké, náchylné na onemocnění,“ říká Unzeitig. Podle Ventruby je povinností každého lékaře informovat ženu o tomto vyšetření, které již je zaneseno do nových těhotenských průkazů.

Pro pacientku však povinné není, nicméně zatím neznají v Brně případ, že by některá žena odmítla. Nové těhotenské průkazy již patří ke standardu ve FNB.

Až 15 procent žen s cukrem

Na novém vyšetření hladiny cukru se shodli čeští porodníci na svém letošním květnovém jednání. Zároveň odbourali některá jiná vyšetření, takže finanční náročnost nevzroste. Vyšetření provádějí v biochemických laboratořích, s nimiž mají všechna gynekologická pracoviště smlouvy.

Dodejme, že ve vyspělém světě sledují těhotným ženám cukr již běžně a snižují tak perinatální úmrtnost. Unzeitig předpokládá, že poruchu metabolismu cukru odhalí až u 15 procent žen. Samozřejmě to neznamená, zdůraznil, že každá bude muset okamžitě začít s inzulínem. Postačí rozumná dieta.

Jan Trojan, Právo

Ohodnoťte tento článek!