Dobřanská léčebna shání miliony

Titulní obrázek

Šedesát milionů korun na výstavbu nového pavilonu, potřebuje Psychiatrická léčebna v Dobřanech. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková při své včerejší návštěvě přislíbila, že udělá vše pro to, aby se pavilon mohl začít stavět už příští rok. Ten by měl pacientům z přeplněných objektů nabídnout dalších 220 lůžek…

na jeho výstavbu však potřebuje 60 milionů korun. Třetinu by musela dát léčebna ze svého, zbytek chce právě po ministerstvu zdravotnictví.

„Ministerstvo bude v těchto týdnech sestavovat rozpočet na rok 2010, a já udělám všechno pro to, abych v tomto směru mohla panu řediteli vyhovět,“ slíbila včera ministryně s tím, že stoprocentně pochopitelně získání dotace slíbit nemůže.

Těsně před prázdninami přitom v Dobřanech otevírali nově zrekonstruovaný areál pro léčbu závislosti na alkoholu a hracích automatech.

Toto oddělení patří podle Žižky mezi ty, které jsou prakticky neustále naplněny na sto procent. „Nárůst takto závislých lidí pozorujeme, ale naše kapacita pochopitelně není nafukovací. Druhá věc je ta, že lidé, kteří jsou v tomto směru závislí, se léčit nechtějí. Pokud mají kolem sebe rodinu nebo kolegy v práci, tak je jejich okolí k léčbě většinou ´ dokope ´ . Pokud už ale o všechno přišli, většinou se ke své závislosti dříve či později vrátí,“ dodal Žižka.

Ten včera vyslechl z úst ministryně hned dvě pochvaly. První za to, že léčebna už řadu let hospodaří v kladných číslech, druhou za to, že mu neutíká personál. Psychiatrická léčebna se jako jedno z mála zařízení v republice nepotýká s nedostatkem personálu.

„Jsme blízko německé hranici, mladé lidi už netrápí žádná jazyková bariéra a o osmdesát kilometrů dál si personál vydělá trojnásobek toho, co tady,“ uvědomuje si Žižka fakta, která už v nejedné nemocnici způsobila katastrofální nedostatek zdravotních sester a ošetřovatelů.

Ministryně v tomto směru neopomněla pochválit prozíravou personální politiku vedení, které zvýšilo platy zdravotníkům ještě předtím, než tak v polovině letošního roku skokově učinilo ministerstvo zdravotnictví.

Gery Weschke, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!