Dobré léky, ale bez peněz

Už za dvacet let nebudou mít pojišťovny dost peněz, aby uhradily třetinu potřebné zdravotní péče. V dnešních cenách by to znamenalo, že bude chybět ročně padesát miliard korun…

Ani třicet tisíc korun, které průměrně vydělávající Čech zaplatí ročně zdravotním pojišťovnám, mu nezaručuje kvalitní péči ve stáří, tedy v období, kdy ji bude nejvíce potřebovat.

Už za dvacet let nebudou mít pojišťovny dost peněz, aby uhradily třetinu potřebné zdravotní péče. V dnešních cenách by to znamenalo, že bude chybět ročně padesát miliard korun.

Závěr, že zdravotnictví stojí vinou stárnutí populace před stejným problémem jako penzijní systém, publikoval Pavel Hroboň ze skupiny expertů zdravotnireforma.cz na konferenci Eurofórum.

Zabránit krachu mohou jen dvě opatření. Stát může do dvaceti let zdvojnásobit pojistné. „To by vedlo k neúnosnému zvýšení daní,“ varuje Hroboň.

Druhou možností je zásadní zdravotnická reforma.

Na včerejší konferenci změnu podpořila také ředitelka zdravotnického odboru Ministerstva financí Zdena Fuchsová: „Systém se propadá do stále větších problémů a nám zásadně nevyhovuje.“

Výpočty expertů mapují vývoj, kdy rychle přibývá důchodců, ti přestávají platit do systému a zároveň potřebují čtyřikrát víc zdravotních služeb než lidé v produktivním věku.

Příliš drahý pokrok

K tomu se přidává rychlý technologický pokrok, který umožňuje léčit stále nové nemoci. Cena za záchranu života je však ohromující.

Bez reforem se podle výpočtů ekonoma Karlovy univerzity Ondřeje Schneidera zvýší výdaje na zdravotní a penzijní systém do třiceti let z 15 na 25 procent HDP. Oba problémy se o nárůst podělí stejnou měrou.

Propad financí není hrozbou budoucnosti, ale současná realita. Zatím systém nedokáže uhradit pouze dvacetinu svých nákladů.

Nejrychleji dnes rostou výdaje na dlouhodobou léčbu starých lidí a na drahé léky za dosud nevyléčitelné nemoci. V obou případech se během pěti let podle údajů VZP zdvojnásobí.

Příkladem, jak je těžké odmítnout nové, byť drahé možnosti medicíny, může být přípravek na nebezpečnou formu rakoviny tlustého střeva Erbitux, který dokáže dočasně vyléčit dosud smrtící diagnózu. Týdenní dávka stojí 40 tisíc korun. Pojišťovny proto vždy váhají a často také odmítají lékaře, kteří od nich chtějí léčbu proplatit.

„Těžko mohu takovou možnost před pacienty skrývat, když vím, že lék může pomoci,“ vysvětluje Bohuslav Melichar z Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Ceny léků zvyšuje vstup do EU. Zahraniční farmaceuti dosud prodávali léky v průměru za 60 procent ceny obvyklé v bohatších zemích Evropské unie. „To se změní, u nových preparátů budeme žádat evropské ceny,“ upozorňuje místopředseda Mezinárodní asociace farmaceutických firem Ivo Žídek.

Firmy se bojí, že léky prodané pod cenou mohou čeští obchodníci reexportovat do západní Evropy.

Pomoc od soukromníků

Experti na Eurofóru doporučovali změnu, která by umožnila do zdravotnictví pustit soukromé peníze. Finance by mohli přinést privatizované zdravotní pojišťovny a také občané prostřednictvím spolu-účasti a připojištění.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Chybějí peníze na nákladnou léčbu\\
Čtyři cesty k záchraně zdravotnictví\\

Tyto návrhy odmítá Ministerstvo zdravotnictví. „Nemyslím si, že se finanční situace bude zhoršovat tak rychle,“ odmítá Hroboňův model ministerský poradce Petr Fiala, i když rizika stárnutí nepopírá. Doporučuje, aby se nejdříve začalo šetřit na předražených lécích a provozu nemocnic.

Petr Holub, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!