Dobří matematici budou zvýhodněni při přijímačkách na 1. LF UK

dotazník, anketa, test,

Studenti, kteří měli na střední škole jedničky nebo dvojky z matematiky, budou nově zvýhodněni u přijímacích zkoušek na 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Získají díky tomu body navíc, sdělil v tiskové zprávě děkan Aleksi Šedo.

Předmět, z něhož by se mělo podle plánu ministerstva školství od roku 2019 povinně maturovat, považuje za důležitý i pro budoucí lékaře.

Výsledky analýzy podle něj jasně prokazují, že dobří matematici patří obecně mezi úspěšné studenty vysokých škol včetně medicíny. „Dobrý prospěch v matematice je určitým svědectvím ‚daru myslet’. Je zřejmé, že i pro studium medicíny jsou schopnost a ochota osvojit si mnoho informací a zároveň s nimi kvalitně pracovat nezbytné a neoddělitelné,“ uvedl děkan.

Pokud uchazeč o studium lékařských oborů dostal na závěrečném vysvědčení prvních tří let a v pololetí čtvrtého ročníku SŠ z matematiky nejhůře dvojku, získá u přijímacích zkoušek na tuto fakultu deset bodů. Z testů z biologie, fyziky a chemie, které jsou hlavní součástí přijímací zkoušky, je možné získat po 100 bodech.

Bonifikace tak nemá zásadní význam. „Uchazečům, kteří jsou dokonale připraveni, nemůže chybějící bonifikace přijetí na fakultu znemožnit. Některým však může pomoci, pokud se ocitnou při bodování na rozhraní úspěchu a neúspěchu,“ upřesnil Šedo. Kvalitnější výběr, který si od tohoto opatření fakulta slibuje, podle něj povede k poklesu těch, kteří v prvních letech studia zjišťují, že na něj nestačí.

Další zásadní změna se týká uchazečů o bakalářské nelékařské obory adiktologie, fyzioterapie, ergoterapie, všeobecná sestra a nutriční terapeut. Nově budou všichni skládat písemné zkoušky pouze z biologie, nikoliv také z chemie a fyziky.

Přijímací zkoušky na všechny obory této fakulty ročně skládá na 6000 studentů, zhruba sedmina z nich je přijata, uvedla fakulta v tiskové zprávě. Studenti s vynikajícím prospěchem na střední škole mohou být na lékařské obory přijati i bez zkoušek.

Ohodnoťte tento článek!