Dobrovolníci v nemocničních zařízeních stále chybějí

Být dobrovolníkem znamená věnovat nezištně a ve svém volném čase svůj um a energii ve prospěch ostatních lidí. Být dobrovolníkem v nemocnici znamená vyplnit pacientům jejich dlouhý čas strávený na nemocničním lůžku, doprovázet je na vyšetření, připravit řadu nejrůznějších aktivit…

KLADNO – které jim ulehčí pobyt v nemocnici.

S projektem dobrovolnické činnosti začali již v loňském roce v Geriatrickém a rehabilitačním centru v Kladně. „Posláním projektu je přispět ke zlepšení psychosociálních podmínek pacientů na geríatrickém oddělení,“ objasnila sociální pracovnice Miluše Junova.

Dobrovolník neboli volontér může rovněž pomáhat při logopedickém cvičení, v rámci pohybové rehabilitace plní i roli společenskou. Stává se jím většinou student nebo čilý důchodce, jakým je například bývalá všeobecná sestra či rehabilitační pracovník. Tuto činnost mohou vykonávat i lidé z jiných profesí pokud chtějí být užiteční. „Bohužel v poslední době máme málo takových dobrovolníků. Nedávno nám odešly zdravotní sestry -studentky, proto bychom byli velice rádi, kdyby se někdo přihlásil a pomohl při této jistě záslužné práci,“ dodala Junová.

Kdo tedy může pomáhat? Ten, kdo dodržuje zásady mlčenlivosti, bezpečnosti, je v kontaktu s personálem a nenarušuje vztah mezi rodinou a nemocným.

ALENA ŠKUTHANOVÁ, Kladenský deník, 5.5.2001

Ohodnoťte tento článek!