Dobrovolníci z Brna pomáhají Lékařům bez hranic s kreslením map

Lékaři bez hranic

Se zakreslováním map podle satelitních snímků pomáhají humanitární organizaci Lékaři bez hranic mezi dobrovolníky z celého světa také studenti Masarykovy univerzity. Mapy využívají Lékaři bez hranic například při epidemiologických analýzách a plánování očkovacích kampaní. Za čtyři roky se celosvětově zapojilo téměř 60 000 lidí, zmapovali přes 800 000 kilometrů cest.

„Mnoho oblastí, ve kterých působíme, nejsou na komerčních mapách zmapované. Pokud nevíme, kde v oblasti žijí lidé, může se stát, že na ně zapomeneme,“ uvedl koordinátor projektu Missing Maps v ČR Jan Böhm.

Zaznamenávat podle satelitních snímků cesty a budovy může kdokoliv. Na stránkách projektu zájemci naleznou instrukce, výuková videa i termíny mapathonů – akcí, na kterých se lidé scházejí a učí se mapovat, případně se v tom pod vedením instruktorů zdokonalují. Mapovat můžou dobrovolníci i z domova, kdo se ale víckrát zúčastní mapathonů, může postoupit do vyšších pozic.

„Existuje skupina kontrolorů – správně se jim říká validátoři. Ti procházejí všechny zmapované oblasti a buď danou kresbu schválí, sami opraví nebo vrátí mapérovi k opravě s poznámkami,“ uvedl Radim Štampach z Masarykovy univerzity, který je jedním z organizátorů brněnských mapathonů.

V Brně se pořádají mapathony většinou jednou za dva měsíce v době vysokoškolské výuky. „Zúčastňují se totiž hodně i studenti našeho geografického ústavu. O prázdninách by byl zájem nižší a i organizační tým by se dával hůře dohromady,“ dodal Štampach.

Data získaná z projektu už lékaři využili například při průzkumu zdravotních potřeb 10 000 dětí v Jižním Súdánu, když potřebovali koordinovat pohyb vozidel tak, aby se na noc stihla vrátit na základnu. „Poslední sčítání lidu, které se v oblasti dělalo, bylo z roku 2008. Mít taková data znamená nemít nic,“ dodal Böhm.

Ohodnoťte tento článek!